Rozprawa przeciwko Polsce o inwigilację. Rozmowa z Dominiką Bychawską-Siniarską

Podcast
22.09.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Aktywiści przeciwko Polsce

Roman Zakharov, rosyjski dziennikarz, był jedną z pierwszych osób, która postanowiła walczyć z państwem o kontrolę nad inwigilacją. Chociaż miał podejrzenie graniczące z pewnością, że był inwigilowany, przegrał w rosyjskich sądach z powodu braku dowodów na działania służb. Poskarżył się wtedy do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Trybunał uznał, że nie można oczekiwać od nikogo dowodów na inwigilację, jeśli przepisy nie zapewniają mu żadnej ochrony przed służbami. Żeby złożyć skargę, wystarczy działać na polu, które może być szczególnie narażone na zainteresowanie władz.

Polska nie daje obywatelom żadnej ochrony przed nadużyciami. Policjanci mogą pobrać billingi w czasie, który wystarcza do zaparzenia herbaty. Dlatego w 2019 roku aktywiści z Fundacji Panoptykon, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mec. Mikołaj Pietrzak złożyli skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

27 września odbędzie się rozprawa, na której zostaną wysłuchani skarżący i przedstawiciele polskiego rządu. Ale przed rozprawą zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Panoptykon 4.0 – rozmowę dwojga skarżących: Wojciecha Klickiego z Panoptykonu i Dominiki Bychawskiej-Siniarskiej z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Bardzo dziękujemy Ochotnikom Panoptykonu za przesłanie pytań do tego odcinka. Jeżeli chcecie zaangażować się w działania Fundacji Panoptykon, możecie zapisać się tutaj.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

00:01 Wprowadzenie
03:35 Dlaczego złożyliśmy skargę na Polskę?
12:07 Czego oczekujemy od Europejskiego Trybunału Praw Człowieka?
19:23 Czy służby nami manipulują?
22:47 Wojna w Ukrainie – czy to coś zmienia w sprawie kontroli nad służbami?
27:44 Działania służb zagrażają tajemnicy zawodowej
31:39 Nie kierujemy się polityką
34:50 Jesteśmy „na radarze” służb?
40:02 Zakończenie

Do poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.