Pegasus, czyli inwigilacyjne zabawki CBA poza kontrolą

W skrócie

Centralne Biuro Antykorupcyjne jest w posiadaniu oprogramowania szpiegującego i aktywnie z niego korzysta do inwigilacji polskich obywateli – wynika z raportu opublikowanego rok temu przez Citizen Lab. CBA zaprzecza, jakoby miało narzędzie do „masowej inwigilacji” Polaków, media huczą, a zdaniem Panoptykonu dyskusja toczy się obok systemowego problemu, którym jest brak kontroli nad działaniami polskich służb – w tym wykorzystywanymi przez nie narzędziami – oraz brak mechanizmów informowania jednostki o byciu inwigilowanym. W zakresie kontroli nad służbami Polska odstaje od państw UE.

Dostarczany przez izraelską firmę program Pegasus pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad telefonem: umożliwia dostęp do historii wiadomości, połączeń, aplikacji, a także kontrolę nad kamerą i mikrofonem, które można w każdej chwili zdalnie uruchomić. Pegasus to nie pierwsza inwigilacyjna zabawka kupiona przez służbę antykorupcyjną – już w 2015 r. pisaliśmy o kupionym od włoskiej firmy Hacking Team narzędziu Remote Control System. CBA zaprzecza, jakoby miało narzędzie do „masowej inwigilacji” Polaków. Pegasus wprawdzie pozwala na inwigilację „jedynie” jednostek, ale i tak mamy poważne wątpliwości, czy aktualnie obowiązujące przepisy (np. art. 17 ust. 5 ustawy o CBA) pozwalają na stosowanie takich technologii.

Nasz komentarz na temat Pegasusa w Associated Press

Pomóż nam kontrolować kontrolujących. Wpłać darowniznę na konto Fundacji Panoptykon

Komentarze

Jak możemy godzić się na budowę państwa totalitarnego. Nie łudźmy się że w Polsce nie jest wykonywana kara śmierci. Służby też mają takie zabawki i je wykorzystują. Operacja polska trwa.

Wszyscy są do wymiany - system Pegasus nadal jest pod KONTROLĄ IZRAELCZYKOW -- SZOK! !!!!!

To jest efekt tego, że pozwoliliśmy rządzącym na stworzenie przez nich państwa policyjnego. A to już prosta droga do państwa totalitarnego. Jeżeli nie wyjdziemy masowo na ulicę jak Francuzi i nie pokażemy im swojego sprzeciwu, to bedzie jeszcze gorzej.

Niestety, żadnego wyjścia na ulice nie będzie, bo większość Polaków uważa, że "nie ma nic do ukrycia".
Poza tym jest 500+ a niewolnik jest zadowolony jak ma co jeść, nawet jeżeli go inwigilują.

:-(

Igor Stachowiak został zamordowany przez psiarnie wrocławską "legalnym" paralizatorem.

Dodaj komentarz