Bunt użytkownika. Kto jest odpowiedzialny za toksyczny Internet? Rozmowa z dr Martą Klimowicz

Podcast
06.10.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Okładka podcastu Biznes nie uzdrowi Internetu

Już 60% ludzi na Ziemi korzysta z mediów społecznościowych. To w przybliżeniu 4,7 miliarda ludzi, którzy mają konto na co najmniej jednej platformie. Dla nich komercyjny Internet, rozwijany i zarządzany przez prywatne korporacje, stał się podstawową przestrzenią wymiany informacji i życia społecznego.

Ilu z nich ma problemy zdrowotne, cierpi na uzależniania lub stany lękowe? Badania prowadzone w krajach rozwiniętych są pod tym względem alarmujące. Zaburzenia psychiczne i problemy emocjonalne zgłasza przeciętnie jedna trzecia respondentów.

To właśnie o nich mówiła sygnalistka i była pracownica Facebooka Frances Haugen: „Jestem dziś tutaj, ponieważ jestem przekonana, że produkty Facebooka szkodzą dzieciom, pogłębiają  podziały i osłabiają demokrację”. A to przecież tylko jedna z platform, które utrzymują się dzięki podobnemu modelowi biznesowemu. Niedługo po Facebook Files mieliśmy Twitter Files: aferę, która pokazała, że managerom tej platformy również nieszczególnie zależy na walce z dezinformacją.

Marta Klimowicz, dzisiejsza gościni podcastu Panoptykon 4.0, nie łudzi się, że rynek skoryguje swoje działania i to, co toksyczne w mediach społecznościowych. Jest realistką, więc wie, że nie ma takiej afery, której nie przełknęliby inwestorzy w Dolinie Krzemowej. W tym odcinku proponujemy wam pogłębioną diagnozę kryzysu technologicznego, który zredukował obywateli i konsumentów do roli pasywnej biomasy. Ten kryzys – podobnie jak kryzys ekologiczny – ma swoje źródła w kapitalizmie. Ale to jeszcze nie oznacza, że nie da się go zatrzymać.  

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

00:01 Wprowadzenie
04:21 Po czym poznać, że doświadczamy kryzysu?
08:22 Użytkownik: Dawid czy Goliat?
11:07 Czy platformy można zmienić? / Jakimi narzędziami zmienić platformy?
16:26 Czego oczekiwać od cybergigantów?
21:57 Czy można obalić model biznesowy Big Techu?
25:12 Korekta platform
32:31 Reklama kontekstowa i ograniczone śledzenie
37:14 Nadzieja na przyszłość?
41:12 Zakończenie

Do poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.