Ponad 3000 osób podpisało apel do polskich eurodeputowanych w sprawie ACTA

Artykuł
06.07.2010
1 min. czytania
Tekst

Apel Fundacji Panoptykon, Internet Society Poland, Fundacji Nowoczesna Polska oraz Fundacji Wolnego i Otwartego Oprogramowania w sprawie ACTA w przeciągu zaledwie tygodnia poparło ponad trzy tysiące osób. Ta liczba systematycznie rośnie. Treść petycji i podpisy można znaleźć tutaj.

Dzisiaj wysłaliśmy informację o szerokim poparciu społecznym dla tej akcji do polskich eurodeputowanych, którzy nie podpisali się jeszcze pod Deklaracją o braku przejrzystego procesu negocjowania i potencjalnie budzącej zastrzeżenia treści umowy ACTA (deklaracja pisemna WD12/2010). Termin mija 8 lipca. Jeśli do tego czasu większość parlamentarna nie poprze Deklaracji, nie nabierze ona mocy prawnej.

W treści Deklaracji jest mowa m.in. o tym, że układ ACTA nie powinien pośrednio nakładać obowiązku ujednolicenia unijnego prawa autorskiego, prawa patentowego ani prawa znaków towarowych. Umowa nie powinna też ograniczać prawa do rzetelnego procesu sądowego. Ponadto usługodawcy internetowi nie powinni ponosić odpowiedzialności za dane przekazywane lub przechowywane w ramach świadczonych przez nich usług w stopniu, w jakim oznaczałoby to uprzednie kontrolowanie lub filtrowanie danych.

To bardzo ważna inicjatywa i ostatni moment, żeby kluczową deklarację polityczną w procesie negocjowania ACTA uczynić wiążącą. Wszystko w rękach eurodeputowanych. I dlatego my musimy na te ręce patrzeć. Parlament Europejski już trzykrotnie sprzeciwił się sposobowi negocjacji porozumienia ACTA, ale jak dotąd niewiele się zmieniło.

Zachęcamy do podpisywania się pod petycją!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.