Przewodniki Panoptykonu

Artykuł
15.11.2013
3 min. czytania
Tekst

Perypetie informacji w Internecie. Przewodnik

„Wolność informacji nie musi być zła i najczęściej nie jest. Przeciwnie: Wolność czyni informację bardziej wartościową. Dzięki niej informacji może starczyć dla wszystkich”. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że wolność bywa źródłem problemów i konfliktów. Jak sobie z nimi radzić, nie zabijając wolności informacji?

Postanowiliśmy się bliżej przyjrzeć temu, co dzieje się z kontrowersyjnymi materiałami w Internecie i w taki sposób powstał Przewodnik „Perypetie informacji w Internecie”. Zebraliśmy w nim różne sposoby reagowania na sporne treści w sieci i przypomnieliśmy najciekawsze sprawy z ostatnich lat. Tłumaczymy również, kim są pośrednicy internetowi i jaką rolę odgrywają w kontrolowaniu przepływu informacji.

Internetowa wersja przewodnika (dostępna w różnych odsłonach: „klasycznej”, mobilnej, dla osób niedowidzących oraz w formacie PDF)


Życie wśród kamer. Przewodnik

„Kamery monitoringu stały się naturalnym elementem naszego życia. Właściwie nikogo już nie dziwi ich obecność w otaczającej przestrzeni. Uważne oko wypatrzy je niemal wszędzie, jednak – małe i niepozorne – zazwyczaj nie zwracają na siebie uwagi. Niby zdajemy sobie sprawę z ich obecności, ale nie czujemy na sobie ich wzroku. Zakładamy, że muszą służyć ważnym celom. Na przykład bezpieczeństwu. W końcu dzięki kamerom jest dużo bezpieczniej. Czyż nie?”

W przewodniku „Życie wśród kamer” postanowiliśmy zmierzyć się z tym i kilkoma innymi mitami dotyczącymi monitoringu. Zebraliśmy w nim informacje o tym, jak działają kamery, do czego są wykorzystywane, na ile są skuteczne, jak wpływają na życie społeczne i jakie problemy mogą się wiązać z ich wykorzystywaniem na masową skalę. Ten przewodnik ma pomóc odnaleźć się w świecie pełnym wszędobylskich kamer. I skłonić do refleksji nad tym, czy chcemy, by było ich wokół jeszcze więcej.

Internetowa wersja przewodnika (dostępna w różnych odsłonach: „klasycznej”, mobilnej, dla osób niedowidzących oraz w formacie PDF)


Telefoniczna kopalnia informacji. Przewodnik

„Mamy go przy sobie bez przerwy – ukryty w torebce lub kieszeni spodni telefon komórkowy to nie tylko wygodne narzędzie komunikacji. To również nadajnik, który nieustannie rejestruje informacje o naszym położeniu i naszej komunikacji ze światem. Podobnie jest z Internetem, w którym każda aktywność pozostawia ślad”. Dzięki tym cyfrowym śladom można odtworzyć szczegółowy obraz naszego życia: codziennych zwyczajów, powiązań biznesowych, relacji intymnych, szlaków komunikacyjnych. Prawo zmusiło operatorów telekomunikacyjnych do przechowywania i udostępniania tych danych organom ścigania.

Jak powstają bazy danych, do których sięgają służby? Czego na nasz temat można się z nich dowiedzieć? Czy gromadzenie metadanych jest tak niewinne, jak podnoszą entuzjaści tego rozwiązania? Czy jest to środek mający uzasadnienie w walce z przestępczością, czy raczej nieproporcjonalne naruszenie praw i wolności każdego z nas? W przewodniku „Telefoniczna kopalnia informacji” staraliśmy się odpowiedzieć na te pytania.

Internetowa wersja przewodnika (dostępna w różnych odsłonach: „klasycznej”, mobilnej, dla osób niedowidzących oraz w formacie PDF)

Egzemplarze przewodników wydane drukiem można zamówić e-mailem, pisząc na adres fundacja@panoptykon.org. Przewodniki są bezpłatne jednak, koszty wysyłki ponosi zamawiający.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.