W zeszłym roku FBI opublikowało wytyczne dla rodziców, którzy mają zamiar kupić inteligentną zabawkę swojemu dziecku. Jakie zagrożenia niosą ze sobą smart zabawki, że zainteresowały się nimi służby specjalne? Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Panoptykon 4.0. O ciemnych i jasnych stronach smart zabawek rozmawiamy z Anną Rywczyńską, ekspertką w zakresie bezpieczeństwa sieciowego z NASK,współautorką raportu „Internet zabawek. Wsparcie dla rozwoju dziecka czy zagrożenie”.
Program tegorocznego Festiwalu Nauki, który odbywa się w dniach 19-27 września w Warszawie, obfituje w świetnie zapowiadające się spotkania poświęcone nowym technologiom. Nasz subiektywny przegląd tych, na które warto się wybrać, rozpoczyna sesja na temat kryptowalut i tego, jak prawo reaguje na ich rosnącą popularność (sobota, 19.09, godz. 11, Uniwersytet SWPS). W programie drugiego dnia festiwalu uwagę zwraca wykład pt. „Selfie, seksting, pornografia – co zagraża młodym w sieci?” (niedziela, 20.09, godz. 11:00, Uniwersytet SWPS), który może zainteresować rodziców i edukatorów pracujących z młodzieżą.
Czy gotówka zniknie? – zastanawia się Adam Grzeszak w artykule „Szelest znikających papierków”. Papierowy banknot jest niepraktyczny, drogi w produkcji i brudny, ale elektroniczne formy płatności też mają swoje wady:„Dla banków to prosta droga do szczegółowego poznania naszych zachowań konsumenckich: co i gdzie kupujemy, z jakich usług korzystamy, czy chorujemy i na co itd. Dostępu do takich informacji będą się domagały służby państwowe, ubezpieczyciele, banki będą miały pokusę by bazami danych o zachowaniu swoich klientów handlować”– zwraca uwagę Katarzyna Szymielewicz w rozmowie z dziennikarzem Polityki.
W Polsce dynamicznie wzrasta liczba inteligentnych liczników, zdalnie przekazujących operatorom informacje o zużyciu energii. Są właśnie instalowane w Warszawie, a w całej Polsce ma ich być niebawem aż 16 milionów. Dane o zużyciu energii, generowane przez liczniki (nazywane czasem „szpiegownikami”), mówią o mieszkańcach znacznie więcej, niż przypuszczamy – operatorzy będą dokładnie wiedzieć, ile energii zużywamy o określonej porze. O której godzinie wychodzimy do pracy i o której wracamy, o której się kładziemy i kiedy wyjeżdżamy na wakacje.