W Polsce dynamicznie wzrasta liczba inteligentnych liczników…

Artykuł
06.06.2014
2 min. czytania
Tekst
Image

W Polsce dynamicznie wzrasta liczba inteligentnych liczników, zdalnie przekazujących operatorom informacje o zużyciu energii. Są właśnie instalowane w Warszawie, a w całej Polsce ma ich być niebawem aż 16 milionów. Dane o zużyciu energii, generowane przez liczniki (nazywane czasem „szpiegownikami”), mówią o mieszkańcach znacznie więcej, niż przypuszczamy – operatorzy będą dokładnie wiedzieć, ile energii zużywamy o określonej porze. O której godzinie wychodzimy do pracy i o której wracamy, o której się kładziemy i kiedy wyjeżdżamy na wakacje. Niektórzy badacze twierdzą, że na podstawie danych z inteligentnych liczników można również ustalić, jakie dokładnie urządzenia mamy w domu, a nawet – jaki program telewizyjny oglądamy.

Dzięki niedawnym zmianom w Prawie energetycznym dane zbierane przez operatorów energetycznych chronione są na podstawie ustawy o ochronie danych osobowych. Pomimo to pozostaje pewna obawa: na naszych oczach powstają kolejne ogromne bazy danych. Dostęp do nich ma np. policja i służby specjalne. A poza tym, jak wiadomo, dane nawet z najlepiej zabezpieczonej bazy mogą wyciec.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.