ABW nie ujawni statystyk dotyczących kontroli operacyjnej

Artykuł
31.08.2011
1 min. czytania
Tekst

Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego ponownie rozpatrzył wniosek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka z 1 czerwca 2009 roku o ujawnienie statystyk dotyczących podsłuchów i innych form kontroli operacyjnej i 24 sierpnia wydał decyzję odmowną. Jest to rezultatem wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 listopada 2010 roku (sygn. akt II SAB/Wa 279/10), w którym sąd zobowiązał Szefa ABW do ponownego rozpatrzenia wniosku, wskazując jednocześnie, że informacje nim objęte mają status informacji publicznej.

W uzasadnieniu do swojej decyzji odmownej szef ABW wskazuje, że informacje wskazane we wniosku stanowią tajemnicę prawnie chronioną i w związku z tym nie są objęte prawem dostępu do informacji publicznej. Powołuje się on również na znowelizowaną ustawę o prokuraturze, zgodnie z którą Prokurator Generalny przedstawia Sejmowi i Senatowi jawną roczną informację o łącznej liczbie osób, wobec których został skierowany wniosek o zarządzenie kontroli operacyjnej:

Z przepisu tego wprost wynika, iż tylko łączne (zbiorcze) udostępnienie liczby wskazanych wyżej danych tj. danych obejmujących wszystkie służby, w wyjątkiem Policji, uprawnionych do stosowani kontroli operacyjnej, stanowi informację jawną. Tym samym, informacje statystyczne dotyczące kontroli operacyjnej posiadane przez poszczególne służby stanowią informacje klauzulowane w świetle ustawy o.i.n. [o ochronie informacji niejawnych], z zatem korzystają z ochrony prawnej, którą zapewnia im art. 5 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Fundacja zapowiada na swojej stronie internetowej, że złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.