„Nikt nie chce być kontrolowany”. Jak skutecznie zreformować służby? Rozmowa z Arturem Dubielem

Podcast
17.11.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

W Panoptykonie od 2009 roku krytykujemy brak nadzoru nad służbami. Nie sądzimy, że każdy funkcjonariusz od rana do nocy śledzi telefon sąsiada i słucha jego rozmów z żoną. Krytykujemy, bo chcemy, by praca służb była skuteczna. By policjanci nie byli wykorzystywani do politycznych rozgrywek. By funkcjonariusze mogli skupić się na ściganiu przestępców. Chcemy, by zaufanie do służb rosło, a nie urośnie – jeśli ludzie będą widzieli, że w Polsce służby mogą robić niemal wszystko. Bez ponoszenia odpowiedzialności.

Sama krytyka, oczywiście, nie wystarczy. Chociaż proponujemy konkretne elementy reformy nad służbami: wprowadzenie obowiązku informowania o inwigilacji oraz zwiększenie kontroli.

Jak wejść w dialog z pracownikami służb? Czego właściwie potrzebują funkcjonariusze i czego oczekują od ewentualnej reformy? W dzisiejszym odcinku Panoptykonu 4.0 Wojciech Klicki rozmawia z Arturem Dubielem, który zna realia pracy w służbach.

Artur Dubiel – wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie, były kierownik zakładu dydaktycznego bezpieczeństwa narodowego i menedżer tożsamego kierunku. Uczestnik seminariów i konferencji oraz spotkań eksperckich przy prezydenckim Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Absolwent kierunków i specjalności związanych z bezpieczeństwem i politologią. Wywodzący się z resortów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. Pracownik cywilny, funkcjonariusz, żołnierz i weteran. Uczestnik działań w rejonie uznanym za strefę działań wojennych.
Jego zainteresowania badawcze oscylują głównie wokół systemu bezpieczeństwa narodowego, strategii i polityki bezpieczeństwa, służb i sił specjalnych, terroryzmu i antyterroryzmu.
Wydawca portalu mil.link i newslettera Prasówka bezpieczeństwa oraz autorskiego podcastu Na celowniku.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:00 Wprowadzenie
03:44 Służby chcą być pod kontrolą
06:30 Czy informowanie o byciu inwigilowanym może zaszkodzić?
13:31 Inwigilacja ingeruje w prawa człowieka
18:14 Ustawa o inwigilacji
22:07 Kto skontroluje służby?
28:35 Służby się ciągle uczą
30:12 Bieżąca kontrola i nadzór
32:35 Nadzór i kontrolę należy rozłączyć
37:55 Służby są niepotrzebnie upolitycznione
42:45 Zakończenie

Do poczytania i posłuchania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.