Jak Europa poradzi sobie z Pegasusem? Rozmowa z Bartoszem Arłukowiczem

Podcast
03.11.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Mija rok od ujawnienia skali nadużyć Pegasusa w Polsce - oprogramowania szpiegującego stworzonego przez izraelską firmę NSO Group. Możliwość totalnej inwigilacji opozycji lub dziennikarzy była dużą pokusą, której uległo wiele państw, także w Unii Europejskiej.

Zobacz mapę przypadków użycia Pegasusa [EN]

Dla Europy sprawa Pegasusa jest prawdziwym testem demokracji. Nie możemy pozwolić sobie na lekceważenie demokratycznych wartości czy prawa ludzi do prywatności. W Parlamencie Europejskim powstała komisja PEGA, która próbuje wyjaśnić kulisy nadużyć w takich krajach jak Hiszpania, Francja czy Polska.

W Polsce podczas kampanii wyborczej w 2019 roku inwigilowany był Krzysztof Brejza, szef sztabu wyborczego największej partii opozycyjnej - Platformy Obywatelskiej. Ofiarą padła też m.in. prokuratorka Ewa Wrzosek czy mecenas Roman Giertych, co potwierdziło Citizen Lab i Amnesty International.  Polska to na tę chwilę jedyne państwo UE, które nie chce współpracować z komisją PEGA.

Czego już dowiedziała się komisja? Jak rozwiązać problem inwigilacji i czy jest to możliwe?

W dzisiejszym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z Bartoszem Arłukowiczem - członkiem Komisji Śledczej Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa i innych programów szpiegujących. Dzisiaj o bezkarności, utrudnionym dostępie do wiedzy, wykorzystywaniu Pegasusa w innych krajach i o tym, jakie wnioski z tego wynikają dla Polski i Europy.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:00 Wprowadzenie – afera Watergate
01:23 Polska afera podsłuchowa
04:23 Jak będzie pracować komisja?
05:52 Przesłuchanie przedstawiciela NSO Group
08:06 Rozwiązania europejskie czy krajowe?
10:32 Co można zrobić przy użyciu Pegasusa?
12:17 Czy Pegasus był wykorzystywany przeciwko przestępcom?
13:29 Pegasus w Polsce
14:27 Jak odebrano aferę użycia Pegasusa w innych krajach?
15:54 Jakie zmiany wprowadzi komisja PEGA?
18:51 Zakończenie
19:37 Podsumowanie spotkania z komisją PEGA

Do poczytania:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.