Wygrana w sądzie z ABW!

Artykuł
27.09.2019
2 min. czytania
Tekst
Image

Szef ABW musi ponownie rozpatrzyć wniosek Fundacji Panoptykon o informację, jak często korzysta z uprawnień do podsłuchiwania cudzoziemców bez zgody sądu i zdalnego dostępu do wszystkich możliwych systemów monitoringów i baz danych – zdecydował dziś Naczelny Sąd Administracyjny. NSA uznał, że niedoprecyzowane „bezpieczeństwo państwa” nie jest wystarczająco przekonującym argumentem do odmówienia żądanych przez nas informacji publicznych, uchylając tym samym wyrok I instancji i decyzje Szefa ABW.

Chociaż to dobra wiadomość, nie oznacza niestety, że otrzymamy informacje, na których nam zależy. Piłka jest teraz po stronie ABW, a sprawa potrwa kilka kolejnych lat. Ważne jest jednak to, że NSA przełamał dominujące w ostatnich miesiącach orzecznictwo, w którym akceptował uniki służb przed udostępnianiem informacji o swoich działaniach ze względu na magiczne słowo „bezpieczeństwo”. Dla sędziów wydających dzisiejszy wyrok było to za mało – kazali służbie dokładnie przyjrzeć się naszemu wnioskowi o informację i uzasadnić, jakie niebezpieczeństwo mogłoby spowodować udzielenie odpowiedzi na poszczególne jego punkty.

Dziękujemy za wsparcie mec. Arturowi Pietryce z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, który reprezentował nas pro bono oraz Rzecznikowi Praw Obywatelskich, który przyłączył się do postępowania.

Wesprzyj naszą walkę o kontrolę nad służbami specjalnymi: wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.