Instalacja artystyczna „Maska”. Odkryj swoją cyfrową twarz!

Artykuł
03.10.2019
2 min. czytania
Tekst
Image

Twarz to wizytówka, którą trudno ukryć. Dzięki unikalnemu rozmieszczeniu jej elementów technologie mogą nas identyfikować, a nawet rozpoznawać nastrój i emocje. Naszą twarzą interesuje się zarówno biznes, jak i państwo. Firmy chcą z niej wyczytać wiek, zasobność portfela i reakcje na bodźce, państwo – w imię bezpieczeństwa – porównać ją z wizerunkami poszukiwanych przestępców.

W dobie algorytmów rozpoznających twarze oraz baz puchnących od naszych fotografii wyrażenie „stracić twarz” nabiera nowego znaczenia. Poczuciu utraty tożsamości w cyfrowym świecie i potrzebie odkrycia na nowo własnej twarzy poświęcona jest instalacja artystyczna krakowskiej fotografki Basi Budniak Maska, którą objęliśmy patronatem merytorycznym.

„W każdym momencie gdzieś w cyfrowej chmurze programy aktywizują z naszych fotograficznych portretów portret cyfrowy, tzw. maskę. Nie wiemy tego, że coś albo ktoś dotyka naszej twarzy. Zaaranżowana przeze mnie sytuacja pozwoliła na konfrontację z własną twarzą, na dotyk i odkrycie jej w sposób, w jaki mogą to robić nieme sieci neuronowe i programy do detekcji twarzy. Zapraszam do uczestnictwa w przejściu swoistego rytuału – od wykonania zdjęcia według europejskiej normy ICAO 9303, przez dotyk – detekcję i ekstrakcję cech twarzy według mojego algorytmu, po wyplecenie maski. Na podstawie pozyskanych matryc tworzę fotoobiekty, które instaluję w Sieć” – mówi artystka.

Krakowian i wszystkich, którzy będą w Krakowie 12 października, zapraszamy na wernisaż z udziałem Karoliny Iwańskiej z Panoptykonu.

Co? Maska. Pomiarowy Zakład Portretowy. Sieć
Kiedy? 12 października 2019 r. – 4 grudnia 2019 r.
Wernisaż: 12 października, godz. 19:00
Finisaż: 29 listopada, godz. 19:00
Gdzie? Skład Solny, ul. Na Zjeździe 8, Kraków

Pomóż nam informować o zagrożeniach związanych z rozpoznawaniem twarzy. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.