Apelujemy do Google'a: Prywatność nie tylko dla bogatych

Artykuł
08.01.2020
2 min. czytania
Tekst
Image
Privacy_International_apel_do_Google

Prywatność nie powinna być luksusem. To nie tylko nasze zdanie. To samo powiedział Sundar Pichai, szef Google'a, w wywiadzie dla New York Timesa. Niestety, to tylko słowa. W rzeczywistości Google pozwala, aby dane osób posiadających niskokosztowe telefony były stale wykorzystywane.

Wspólnie z ponad 50 innymi organizacjami apelujemy do Google'a o podjęcie niezbędnych kroków i naprawienie dziurawego ekosystemu. Ty też możesz dołączyć do tej akcji – podpisując petycję Privacy International.

Dzięki swojej pozycji Google może poprawić prywatność i bezpieczeństwo użytkowników bardzo tanich telefonów. Ich producenci często już teraz posiadają certyfikat Programu Partnerskiego Android, który pozwala im na używanie znaku towarowego Androida oraz oznaczenia Play Protect (opracowana przez Google'a technologia ochrony przed złośliwym oprogramowaniem przeznaczona dla urządzeń z systemem Androidem). Mimo to, wiele z nich produkują i sprzedają urządzenia z preinstalowanymi aplikacjami, których nie da się usunąć, a które narażają użytkownika telefonu na udostępnienie i wykorzystanie danych bez jego wiedzy i zgody. 

Czego się domagamy od Google'a: 

  • sprawdzania zainstalowanych fabrycznie aplikacji pod kątem tych samych kryteriów, które stosowane są wobec aplikacji w sklepie Google Play, w tym domyślnych uprawnień,
  • możliwości odinstalowania wszystkich niechcianych aplikacji, wraz z usługami działającymi „w tle”,
  • umożliwienia aktualizowania fabrycznie zainstalowanych aplikacji bez konieczności zakładania konta Google,
  • banowania producentów i sprzedawców, którzy nie uszanują tych zasad.

Prywatność nie jest luksusem. Jest prawem człowieka. Podpisz petycję.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.