Brazylijski parlament przygotowuje się do głosowania nad…

Artykuł
04.11.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

Brazylijski parlament przygotowuje się do głosowania nad prawem, które w szczególny sposób ma chronić prawa obywatelskie w Internecie (Marco Civil da Internet). Ponad 30 organizacji z całego świata, w tym Fundacja Panoptykon, zaapelowało do brazylijskiego parlamentu o przyjęcie Marco Civil bez politycznych kompromisów. Prace nad nowym prawem dla Internetu trwają już blisko trzy lata. Ostatnio nabrały jednak tempa na fali doniesień o masowej inwigilacji obywateli Brazylii przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.

Zgodnie z pierwotnymi planami, Marco Civil miała potwierdzić neutralność sieci i zasadę braku odpowiedzialności pośredników za treść publikowaną przez użytkowników, a także wzmocnić gwarancje ochrony prywatności tych ostatnich. Rewelacje Snowdena sprowokowały liczne i nie zawsze dobre poprawki. Prezydentka Brazylii Dilma Rouseff dąży do zmniejszenia zależności od serwerów zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych i wzmocnienia cyberbezpieczeństwa państwa. Zdaniem krytyków, naciski ze strony rządu na międzynarodowych dostawców usług internetowych by zlokalizowali swoje serwery na terenie Brazylii mogą prowadzić do spadku wydajności, wzrostu protekcjonizmu i fragmentaryzacji internetu.

Choć dyskutowany akt ma charakter wewnętrzny, jego kształt z pewnością wpłynie na stanowisko Brazylii na arenie międzynarodowej. Marco Civil może też zainspirować podobne regulacje w innych krajach. Dlatego śledzimy rozwój w sytuacji w Brazylii z wielkim zainteresowaniem.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.