O czym John Kerry będzie dziś rozmawiał…

Artykuł
05.11.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

O czym John Kerry będzie dziś rozmawiał z polskimi decydentami? I kto wybierze temat rozmowy? Minister spraw zagranicznych i premier publicznie zapowiadali, że poproszą sekretarza stanu USA o wyjaśnienia w sprawie inwigilacji polskich polityków. Po kolejnych rewelacjach Edwarda Snowdena i burzliwym szczycie Unii Europejskiej temat szpiegowania wrócił na dyplomatyczną agendę. Sam Kerry przyznał w czwartek, w czasie wideokonferencji z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Williamem Hague, że USA w szpiegowaniu "zaszły za daleko".

Z naszej perspektywy równie ciekawe jest to, jakie dane polskich obywateli trafiają do baz NSA. Dlatego wśród 100 pytań, jakie zadaliśmy przedstawicielom polskich władz, znalazło się kilka o współpracę międzynarodową służb, przekazywanie danych i podstawy prawne takich działań. Wciąż nie znamy odpowiedzi, a mamy już kolejne powody do niepokoju. W międzyczasie pojawiły się doniesienia El Mundo, zgodnie z którymi Polska jest w grupie 19 innych krajów, które ułatwiają NSA dostęp do informacji służb specjalnych, i Der Spiegel, który twierdzi, że 2-4 mln rozmów telefonicznych codziennie trafia z Polski do baz danych NSA. Tak poważne zarzuty bezwzględnie wymagają wyjaśnienia. Czy Radosław Sikorski podzieli nasz pogląd? Dowiemy się za parę godzin.

Polecamy komentarz Mariusza Zawadzkiego w Gazecie Wyborczej.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.