Czerwone światło dla biometrycznej infolinii

W skrócie

Jak donoszą media biometryczny system identyfikacji podatników dzwoniących na infolinię Krajowej Informacji Podatkowej nie zostanie w najbliższym czasie aktywowany. Możliwość wykorzystywania zapisanego wcześniej wzorca matematycznego próbki głosu (tzw. voiceprint) do weryfikacji tożsamości dzwoniącej osoby będzie testowo wykorzystywana jedynie względem pracowników administracji podatkowej.

Od początku sceptycznie podchodziliśmy do tego pomysłu ministerstwa i na szczęście nie byliśmy w tej krytyce sami. Zdecydowane stanowisko zajęła Generalna Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Zwróciła uwagę na brak podstaw prawnych do stworzenia systemu gromadzącego dane biometryczne oraz na to, że Ministerstwo Finansów nie wykazało niezbędności takiej ingerencji w prawo do prywatności.

Wiceminister finansów Jacek Kapica deklaruje, że Ministerstwo Finansów całkowicie nie zrezygnowało z aktywowania kontrowersyjnej funkcjonalności: „Będziemy analizowali, czy do jej uruchomienia potrzebne będą zmiany w prawie, będziemy obserwowali, jak to rozwiązanie się sprawdza na rynku. Zmiany takie wprowadzają instytucje finansowe, zobaczymy, jakie z tego tytułu są korzyści, a jakie wynikają ryzyka”. Oznacza to, że w możemy spodziewać się powrotu tematu biometrii na infolinii podatkowej, jednak być może w nowej, lepiej uregulowanej odsłonie.

Więcej informacji o wątpliwościach związanych z pomysłem wykorzystywania biometrycznej identyfikacji podatników:
Fundacja Panoptykon: Grzech pierworodny biometrycznej infolinii

Dodaj komentarz