Legislacyjne czary

Artykuł
21.03.2017
2 min. czytania
Tekst
Image
Ilustracja do tekstu - ikona megafonu

Ależ mamy sprawne państwo! Dokładnie 7 dni temu, 14 marca, otrzymaliśmy od Ministerstwa Finansów odpowiedź na wniosek o udostępnienie informacji publicznej, w którym stwierdzano, że jest zbyt wcześnie, by odpowiedzieć na pytania dotyczące Centralnego Mechanizmu Oceny. Ministerstwo nie było w stanie powiedzieć, kiedy powstanie wprowadzająca go ustawa. Jednocześnie z doniesień medialnych i ujawnionych dokumentów wynikało, że banki już kończą prace nad wdrożeniem systemu.

Tymczasem wczoraj (20 marca) na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych. A więc projekt, którego dotyczyły nasze pytania. Trzeba pogratulować ministerstwu szybkości prac – w 6 dni od „prac na zbyt wczesnym etapie, by odpowiadać na pytania” do gotowego projektu ustawy? To robi wrażenie. Tylko, że zamiast podziwu czujemy niesmak, bo jakoś trudno uwierzyć, że prace trwały tak krótko. Po co więc było kłamać? Czyżby rząd bał się, że nowe przepisy nie przypadną obywatelom do gustu? Jest to prawdopodobne, ponieważ projekt przewiduje dokonywanie analizy ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych. Przy negatywnej ocenie rachunki mogą być blokowane, a informacja o tym kierowana do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla danego przedsiębiorcy. A to wystarczy, by uczciwym przedsiębiorcom utrudnić życie.

Po publikacji projektu ministerstwo nie zwalnia tempa. Na zgłaszanie uwag w konsultacjach przewiduje 7 dni (do 27 marca). Ciekawe, czy treść projektu będzie równie niezwykła, co okoliczności jego nagłego pojawienia się.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.