Sejm organizuje debatę z osobami kandydującymi na stanowisko Prezesa UODO

Artykuł
14.12.2023
4 min. czytania
Tekst
Image
grafika ilustracyjna - kłódka na klawiaturze komputera

Kancelaria Sejmu zaprasza na konferencję „Przyszłość ochrony danych osobowych w Polsce”. Podczas konferencji osoby ubiegające się o stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych przedstawią swoją wizję urzędu. Organizacje i zainteresowani obywatele i obywatelki będą mieli możliwość zadania im pytań.

Konferencja odbędzie się 19 grudnia 2023 r. o godz. 10:00 na terenie Sejmu (dokładna lokalizacja zostanie podana wkrótce). Potrwa około dwóch godzin i będzie transmitowana na sejmowych kanałach w Internecie. „W roli prelegentów wystąpią osoby, które do dnia 18.12.2023 r. do g. 10:00 wylegitymują się poparciem klubów, kół lub grupy co najmniej 15 posłów” – informuje w zaproszeniu Jacek Cichocki, szef Kancelarii Sejmu.

W zaproszeniu ważna deklaracja o debacie

W zaproszeniu znalazła się ważna deklaracja: „Kluby parlamentarne tworzące większość rządową zapewniły, że dokonując zgłoszeń w procedurze regulaminowej wyboru Prezesa UODO, wezmą pod uwagę przebieg konferencji”. To znaczy, że nie zostanie zgłoszona osoba, która nie będzie chciała poddać się obywatelskiemu przesłuchaniu.

Cieszymy się z nadchodzącego wydarzenia z dwóch powodów:

  • po pierwsze, zabiegaliśmy o to, żeby wybór kandydata na Prezesa UODO popieranego przez większość parlamentarną poprzedzała merytoryczna dyskusja z udziałem organizacji społecznych oraz obywateli i obywatelek;
  • po drugie, zarówno Panoptykon, jak i inne organizacje obywatelskie od lat zabiegają o możliwość publicznych wysłuchań osób kandydujących na różne ważne stanowiska publiczne.

Szef Kancelarii Sejmu wyraził nadzieję, że „wtorkowa debata wyznaczy nowy standard publicznych konsultacji i merytorycznej dyskusji w toku procedury wyboru na kluczowe stanowiska publiczne”. Też mamy taką nadzieję: to byłaby naprawdę dobra zmiana!

Kto zostanie nowym Prezesem UODO?

Spekulacje w sprawie kandydujących na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie ustają*. Publicznie chęć ubiegania się o urząd zadeklarowały na razie dwie osoby: Andrzej Rybus-Tołłoczko oraz dr Mirosław Gumularz. Pierwszy uzyskał oficjalne poparcie partii Polska 2050. W sprawie drugiego do Sejmu trafiła petycja z poparciem, przygotowana przez Macieja Kaweckiego.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych stoi na straży praw obywateli i obywatelek – nas wszystkich. Dlatego cieszymy się, że Sejm zorganizuje publiczną debatę z kandydatami. Dzięki temu nie tylko posłowie i posłanki zapoznają się z ich wizją – w czasach niebywałej popularności obrad Sejmu to wręcz wymarzona okazja do edukacji obywatelskiej o ochronie danych.

Tymczasem – żeby lepiej poznać obu kandydatów – poprosiliśmy ich o przedstawienie swojej wizji urzędu oraz priorytetów, jakimi chcieliby się zająć. Ich odpowiedzi opublikujemy, gdy tylko je otrzymamy.

Z myślą o publicznej debacie przygotowaliśmy listę szczegółowych pytań do osób kandydujących, dotyczących m.in.:

  • roli Prezesa UODO,
  • wyzwań związanych z zarządzaniem urzędem,
  • zagadnień związanych z wdrażaniem RODO i ochroną danych w skali międzynarodowej.

Razem 52 pytania (link pod artykułem). Dużo? Cóż, nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Wręcz przeciwnie: stawiamy dolary przeciwko orzechom, że będzie trudno. Na nowego Prezesa lub Prezeskę czeka wiele wyzwań dotyczących krajowych i międzynarodowych wyzwań dotyczących stosowania RODO.

A wciąż pojawiają się nowe, związane z rozwojem technologii (szczególnie AI) i nowymi unijnymi regulacjami (np. aktem o usługach cyfrowych – Digital Services Act, DSA). Pozostaje też kwestia odbudowania nadwyrężonego przez polityczne decyzje Jana Nowaka zaufania do urzędu.

Za konsultację merytoryczną przy tworzeniu pytań dziękujemy dr. Wojciechowi Wiewiórowskiemu.

Aktualizacja

Obywatele i obywatelki zainteresowani udziałem w konferencji mogą zgłaszać się do 18 grudnia 2023 r. do godz. 12:00, wysyłając formularz dostępny na stronie Kancelarii Sejmu.

* Trafiają do nas pytania, czy Wojciech Klicki lub Katarzyna Szymielewicz ubiegają się o ten urząd. Dementujemy. Nikt z naszego zespołu nie ubiega się o funkcję Prezesa UODO. Naszą misją – Fundacji Panoptykon oraz członków i członkiń zespołu – jest kontrolowanie kontrolujących. Będziemy kontynuować tę misję jako strona społeczna.

Wojciech Klicki
Współpraca

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.