Mamy głos w sprawie wolności Internetu!

Artykuł
03.08.2012
2 min. czytania
Tekst

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło wczoraj konsultacje społeczne polskiego stanowiska wobec Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Regulacje, których przyjęcie zapowiadane jest na grudzień 2012 r., są bardzo ważne dla wolności Internetu. Dlatego doceniamy decyzję Ministerstwa i z pewnością wyrazimy swoje zdanie w sprawie regulacji, do czego i Was zachęcamy. Mamy czas do końca sierpnia!

W ramach ONZ i Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), będącego jego agencją wyspecjalizowaną, dyskusja nad przyszłością Internetu toczy się już od dłuższego czasu. Jednak dotychczas miała ona zamknięty dla społeczeństwa charakter. Dlatego w maju apelowaliśmy o ujawnienie dokumentów negocjacyjnych i dopuszczenie do głosu społeczeństwa (ITU chce regulować Internet, my apelujemy: dopuśćcie obywateli do stołu!). Wydaje się, że nasze postulaty powoli są realizowane: w lipcu ITU ujawnił część materiałów dotyczących negocjacji (ITU: jawność, ale ograniczona), a wczoraj Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło konsultacje społeczne polskiego stanowiska wobec zmian.

Dlaczego tak ważna jest pełna jawność i możliwość udziału społeczeństwa w pracach nad nowymi regulacjami? Jak pisaliśmy w tekście ONZ: dyskusja nad przyszłością Internetu Międzynarodowe Regulacje Telekomunikacyjne to bardzo ważny traktat międzynarodowy regulujący na poziomie globalnym kwestie dotyczące sektora telekomunikacyjnego. W ramach ich rewizji pojawiły się propozycje stanowiące de facto oddanie ITU głównej roli w zarządzaniu Internetem. Związek miałby m.in. zarządzać systemem nazw domen, przydzielaniem numerów i adresów IP czy posiąść kompetencje związane z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni, w tym regulacją spamu i ochroną dzieci on-line.

Ogłoszone przez MAiC konsultacje potrwają do 31 sierpnia 2012 r. Opinie można składać za pośrednictwem portalu mamzdanie.org.pl. Tam też można znaleźć wszystkie dokumenty.

Wojciech Klicki

Polecamy:

Dziennik Internautów: Oddać Internet w ręce ITU? Ministerstwo pyta nas o zdanie ws. ITR
Gazeta Wyborcza: Polska odrzuca projekt traktatu, który reguluje internet. Powtórka z ACTA?

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.