Mimo apeli prezydent podpisał ustawę o Trybunale Konstytucyjnym

Artykuł
28.12.2015
2 min. czytania
Tekst
Image
Ilustracja do tekstu - ikona megafonu

Mimo apeli organizacji pozarządowych (m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska), Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowej Rady Sądownictwa Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Prezydent nie zdecydował o skierowaniu jej przed złożeniem podpisu do Trybunału Konstytucyjnego, żeby ten ocenił jej zgodność z ustawą zasadniczą.

Organizacje i instytucje, które apelowały do prezydenta o przesłanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego lub jej zawetowanie (Fundacja Panoptykon poparła te apele), wskazywały, że przyjęte w ustawie rozwiązania budzą wiele wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją. W praktyce zaś doprowadzą do paraliżu Trybunału Konstytucyjnego i uniemożliwią mu wypełnianie zapisanych w konstytucji zadań. Prezydent – jako strażnik Konstytucji – powinien dbać o to, by tak się nie stało – argumentowały.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.