Ministerstwo zaprasza do stołu – jutro drugi Kongres Wolności w Internecie

Artykuł
12.02.2013
2 min. czytania
Tekst

Już jutro odbędzie się drugi Kongres Wolności w Internecie, organizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Resort zapowiada rozmowy "o procesie konsultacji społecznych, integracji cyfrowej, otwierania zasobów publicznych, prawie autorskim, ochronie danych osobowych czy modelach biznesowych w sieci". Pierwszej edycji kongresu nie można niestety uznać za sukces – pozostawił po sobie niedosyt i niespełnione oczekiwania wielu środowisk. Może tym razem będzie jednak inaczej?

Po ubiegłorocznym kongresie MAiC zorganizowało serię eksperckich warsztatów "po ACTA", które miały przynieść systemowe rozwiązania w aż pięciu obszarach, uznanych za kluczowe. Jednym z nich była prywatność w środowisku cyfrowym. Podczas trwających kilka miesięcy prac udało się wypracować wiele konkretnych propozycji zmian prawa lub kierunków, w jakich te zmiany powinny zmierzać. Na tej podstawie Ministerstwo stworzyło ramowy plan działania na kolejne lata i wyznaczyło 15 priorytetów. Większości z nich nadal nie udało się zrealizować, jednak, zgodnie z deklaracją, na wypełnienie tej obietnicy Minister Administracji i Cyfryzacji formalnie ma czas do 2015 roku.

Jutrzejszy kongres jest dobrą okazją do skonkretyzowania planu działań, który doprowadzi do zrealizowania deklaracji złożonych w zeszłym roku. Jednak na tym nie można poprzestać – czas dostrzec nowe, równie poważne wyzwania. Liczymy przede wszystkim na konkretne działania w związku z trwającymi pracami nad unijną reformą ochrony danych osobowych. Właśnie w panelu poświęconym temu zagadnieniu, pt. „Prywatność w sieci – Jakie znaczenie ma rozporządzenie o ochronie danych osobowych dla użytkowników?” wystąpi prezeska Panoptykonu, Katarzyna Szymielewicz.  

Dla obywateli zainteresowanych uczestnictwem w spotkaniu, ministerstwo przygotowało jedynie 30 miejsc, których pula już dawno się wyczerpała. Na szczęście, zapowiadana jest transmisja z wydarzenia na stronie internetowej ministerstwa oraz profilu na Facebooku. Przewidziana jest także relacja na Twitterze (#2kwi).

Czy tegoroczny kongres będzie okazją do realnego dialogu różnych środowisk? Przekonamy się już jutro, a o naszych wnioskach na pewno poinformujemy na stronie internetowej.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.