Nowelizacja UDIP do kontroli w Trybunale Konstytucyjnym i w ...Komisji Europejskiej?

Artykuł
29.09.2011
1 min. czytania
Tekst

Bronisław Komorowski, tak jak obiecał, posłał podpisaną nowelizację ustawy o dostępie do informacji publicznej do Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że z jednej strony Prezydent podpisał ją ponieważ chciał wywiązać się z obowiązku implementacji prawa unijnego, dlatego zależało mu, żeby nowela weszła w życie. Z drugiej strony Prezydent przychyla się do opinii, że nowelizacja została uchwalona z naruszeniem Konstytucji.

Sposób działania Prezydenta, który dopuszcza do wejścia w życie prawa uchwalonego niezgodnie z Konstytucją skrytykowało na łamach Gazety Wyborczej wielu prawników i polityków. Konstytucjonalista i b. sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Mirosław Wyrzykowski mówił "Gazecie": - Gdy Trybunał Konstytucyjny orzeka sprzeczność z konstytucją trybu uchwalenia prawa, które weszło już w życie, to rodzi to rozmaite komplikacje. Tak było np. z przepisem kodeksu karnego regulującym odpowiedzialność za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. W konsekwencji trzeba było powtórzyć szereg procesów, w których zapadły już prawomocne wyroki. Jeżeli prezydent ma podejrzenie, że tryb uchwalenia był sprzeczny z konstytucją, powinien ustawę skierować do Trybunału w trybie kontroli uprzedniej, przed podpisaniem.

Jednocześnie na Vagla.pl pojawiła się następująca notka:

„Po podpisaniu przez Pana Prezydenta noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej historia implementacji dyrektywy re-use w Polsce jeszcze się nie kończy. Jeden z czytelników poinformował mnie - z zastrzeżeniem anonimowości - że złożył do Komisji Europejskiej skargę na nieprawidłową transpozycję przez Polskę tej dyrektywy oraz na naruszanie przez Polskę podstawowych regulacji Unii Europejskiej.”

Więcej na ten temat:

Tajemnica do Trybunału

Implementacja dyrektywy re-use w Polsce - cdn., czyli skarga na Polskę do Komisji

 

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.