Panoptykon na Warszawskich Spotkaniach Międzynarodowych „Świat pod Lupą”

Artykuł
02.10.2018
3 min. czytania
Tekst
Image

Dokąd zmierza świat? Jak obywatele i obywatelki mogą kształtować swoje środowisko społeczne, gospodarcze i naturalne? Jak zmienia się Europa i jak odnajdzie się w niej Polska? Czy uda nam się na czas zahamować zmiany klimatu? Czy możemy kontrolować to, jak maszyny analizują nasze dane? To tylko niektóre z pytań, na które chcą odpowiedzieć twórcy Warszawskich Spotkań Międzynarodowych „Świat pod Lupą”, które odbędą się 12-13 października w Centrum Kreatywności Targowa. Panoptykon jest partnerem wydarzenia, a prezeska Fundacji Katarzyna Szymielewicz weźmie udział w sesji pt. „Digitalizacja / Dane / Władza”.

O warsztacie „Digitalizacja / Dane / Władza”

Dane osobowe to okruchy naszego cyfrowego życia. Odpowiednio przetworzone i połączone mogą opowiedzieć zaskakująco intymne historie. Nie zawsze jesteśmy tego świadomi, bo, po pierwsze, samo gromadzenie i generowanie danych odbywa się poza nasza percepcją, a po drugie, zrozumienie zasad działania maszyn, które analizują nasze dane, staje się coraz trudniejsze.

To, że dane stały się rodzajem surowca, który „wydobywają” firmy internetowe i skutecznym narzędziem wpływania na nasze zachowanie, nie oznacza, że powinniśmy oddać to pole korporacjom, rządom i specjalistom od bezpieczeństwa. Wręcz przeciwnie: pojawienie się europejskiego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) to dobry pretekst, by zastanowić się nad tym, w jaki sposób sami możemy odzyskać więcej kontroli.

W ramach warsztatu zaproponujemy trzy ścieżki pogłębionej i żywej dyskusji:

  • krytyczną, skoncentrowaną na ryzykach związanych z profilowaniem ludzi i modelowaniem ich zachowań;
  • optymistyczną, zwróconą w kierunku szans i nadziei, jakie niesie ze sobą odpowiedzialna analiza danych;
  • popularno-naukową, której zadaniem będzie przybliżyć zasady działania systemów i maszyn przetwarzających dane osobowe.

W sesji wystąpią: Alek Tarkowski/ Centrum Cyfrowe, Katarzyna Szymielewicz/ Panoptykon, Michał Paliński/ DELab UW

13.10 – Sala Konferencyjna A, Centrum Kreatywności 13:45 − 15:00

Rejestracja na Świat pod Lupą 2018. Warszawskie Spotkania Międzynarodowe

O Warszawskich Spotkaniach Międzynarodowych

„Świat pod lupą” to zaproszenie do spotkań i rozmów, w których organizatorzy postawią pytania o Polskę, Europę i świat. To dwudniowa podróż przez ważne i ciekawe problemy międzynarodowe naszych czasów w towarzystwie znakomitych intelektualistów, wybitnych ekspertek i praktyków oraz innych interesujących rozmówców z różnych krajów. Dyskusje i warsztaty poświęcone temu, co dzieje się w otoczeniu Polski i Europy, pozwolą zobaczyć współczesne wyzwania wyraźniej i z wielu perspektyw.

Tematem przewodnim tegorocznej, trzeciej edycji „Świata pod Lupą” jest władza, która konsekwentnie przybiera nowe formy, wymykając się tradycyjnej polityce i przenikając nasze codzienne relacje. Rządy w coraz mniejszym stopniu panują nad procesami gospodarczymi, społecznymi i technologicznymi, które zmieniają nasze życie. Rodzi to pokusę odzyskania kontroli poprzez cofnięcie zegara i zamknięcie się na świat. Rozwiązaniem może być też ściślejsza współpraca międzynarodowa, której najważniejszym przykładem jest Unia Europejska.

„Świat pod lupą” to spotkania otwarte dla wszystkich, których fascynuje świat i którzy troszczą się o jego przyszłość.

Gdzie i kiedy: 12 i 13 października, Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie

Oficjalna strona internetowa wydarzenia

Facebook

Wideo promocyjne Konferencji

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.