Prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Prywatności…

Artykuł
06.05.2014
2 min. czytania
Tekst

Prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Prywatności (President’s Council of Advisors on Science and Technology) na prośbę Baracka Obamy przygotowała raport na temat Big Data i prywatności. Autorzy wskazują na wyzwania związane z zachowaniem prywatności w świecie, w którym technologie umożliwiające identyfikację jednostki znacznie wyprzedzają te chroniące prywatność. Sprawozdanie Big Data: A Technological Perspective, prócz analizy technicznych elementów przetwarzania danych na masową skalę i ochrony prywatności, zawiera również pięć zaleceń dla amerykański władz, sugerujących, w jaki sposób mogą przyczynić się do wzmocnienia prywatności w świecie nowych technologii.

Zdaniem ekspertów PCAST regulacji prawnej powinny podlegać tylko przypadki, gdy jednostka ponosi negatywne konsekwencje profilowania. Samo zbieranie i magazynowanie danych nie powinno być ograniczane, bo nie przyniesie oczekiwanego efektu w postaci zapewnienia prywatności użytkowników. Takie podejście wobec niechęci Amerykanów do wzmocnienia ochrony danych osobowych nie powinno dziwić, jednak trudno zrozumieć, dlaczego grupa, której zadaniem jest wskazanie systemowych zmian sugeruje jedynie „leczenie wyraźnych objawów” problemu.

PCAST pisze również o stosowaniu istniejących rozwiązań służących ochronie prywatności. Przykładowo administracja powinna zainicjować stworzenie standardu wykorzystania takich technologii (bez wskazania, o jakie konkretnie chodzi), a także wspierać usługi chmurowe o wysokim poziomie ochrony prywatności poprzez zamówienia publiczne. Możemy tylko domyślać się, że te przyjazne prywatności technologie to np. szyfrowanie korespondencji. Na tym polu Amerykanie już mają zasługi, niestety niezamierzone. Informacje o stosowaniu przez NSA programów masowej inwigilacji i łatwości z jaką amerykańskie instytucje mogą wymusić na firmach internetowych udostępnienie danych użytkowników jak nic innego skłaniają do stosowania szyfrowania własnych wiadomości. Więcej o raporcie w analizie Electronic Frontier Foundation.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.