Specjalny sprawozdawca ONZ w obronie szyfrowania

Artykuł
29.05.2015
1 min. czytania
Tekst
Image
element dekoracyjny

Czy da się zapewnić międzynarodową ochronę bezpieczeństwa i prywatności komunikacji elektronicznej? Wobec informacji na temat masowej inwigilacji i łamania zabezpieczeń technicznych przez amerykańskie i brytyjskie służby bezpieczeństwa, ciężko w to uwierzyć, jednak ONZ podejmuje pierwsze próby ustanowienia regulacji w tej sferze. W czwartek specjalny sprawozdawca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. wolności słowa, Dave Khaye, opublikował raport na temat roli narzędzi służących do bezpiecznej, szyfrowanej komunikacji w realizacji podstawowych praw człowieka. Dokument zaleca państwom, by w swoich lokalnych systemach prawnych uwzględniły wagę szyfrowania i anonimowej komunikacji oraz aby wystrzegały się prób ich łamania lub ograniczania możliwości użycia wspomnianych narzędzi.

Niestety główny gracz w tym obszarze, Stany Zjednoczone, podąża w przeciwnym kierunku. Do grona wysokiej rangi urzędników orędujących za prawnymi ograniczeniami szyfrowania oraz legalizacją państwowych backdoorów (celowo wprowadzanych luk bezpieczeństwa) dołączyła ostatnio prokurator generalna, Loretta Lynch. O kampaniach na rzecz osłabienia technologii zapewniających anonimowość i bezpieczeństwo komunikacji za pomocą szyfrowania pisaliśmy w przeglądzie: Narzędzia wysokiego ryzyka.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.