Rezolucja INTA w sprawie TTIP: niebezpieczna ostatnia prosta

Artykuł
29.05.2015
2 min. czytania
Tekst
Image

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Handlu Międzynarodowego (INTA) przyjęła wczoraj rezulucję w sprawie Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) – umowy, która wzbudza poważne kontrowersje z perspektywy demokratycznego stanowienia prawa i poszanowania praw obywateli-konsumentów. Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie pozycji międzynarodowych korporacji, które mogłyby pozywać państwa europejskie za nowo wprowadzane standardy prawne, jeśli te będą uderzać w interesy firm (tzw. mechanizm ISDS). Rekomendacje dla negocjatorów, przyjęte przez kluczową dla tego procesu Komisję INTA, próbują pogodzić demokratyczne procedury i niezależny system sądownictwa z potrzebą szybkiego i taniego rozwiązywania sporów z udziałem międzynarodowych firm. W praktyce to połączenie może się okazać niemożliwe.

Zdaniem większości komentatorów, rekomendacje INTA mają zbyt ogólny charakter i nie dotykają sedna problemów zgłaszanych przez obywateli. Koalicja European Digital Rights opublikowała dziś komunikat, w którym chwali eurodeputowanych za stanowisko w sprawie klauzul chroniących prawa człowieka i roli europejskiego rzecznika praw obywatelskich oraz duży nacisk położony na przejrzystość negocjacji (jakkolwiek w rezulucji nie pojawiła się rekomendacja, że – co do zasady – wszystkie uzgodnione dokumenty powinny być publikowane). Z drugiej strony, EDRi krytykuje rozmyte i miękkie rekomendacje dotyczące kluczowych problemów – mechanizmu rozstrzygania sporów między państwami i inwestorami oraz regulacji praw autorskich. Organizacje broniące praw obywatelskich, w tym EDRi, rekomendowały rozwiązanie proponowane przez grupę parlamentarną Zielonych: usunięcie mechanizmu ISDS w całości i oparcie systemu rozstrzygania sporów na linii państwo-inwestor na powszechnym wymiarze sprawiedliwości.

O ostatecznym stanowisku Parlamentu Europejskiego w sprawie TTIP przesądzi głosowanie plenarne, zaplanowane już na czerwiec. A zatem jesteśmy na ostatniej prostej.

Komentarze Fundacji Panoptykon dotyczące TTIP

Przebieg procesu legislacyjnego i ważne dokumenty dotyczące TTIP

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.