Wybory bez dezinformacji – działamy dalej

Artykuł
05.10.2018
2 min. czytania
Tekst
Image

W zeszłym tygodniu zakończyliśmy serię warsztatów „Wybory bez dezinformacji” dla dziennikarzy mediów lokalnych i krajowych, blogerów i aktywistów, które prowadziliśmy razem z Fundacją Reporterów. Mamy nadzieję, że warsztaty pomogą uczestnikom w zmaganiach z dezinformacją podczas relacjonowania zbliżających się wyborów samorządowych (i nie tylko) oraz że dzięki temu będą mogli przyczynić się do zmniejszenia jej wpływu na proces wyborczy. To jednak jeszcze nie koniec naszych działań.

Obok rzetelnych mediów, które potrafią odpowiednio reagować na dezinformację, ważna jest też m.in. świadomość społeczna. Dlatego – poza wzmocnieniem kompetencji mediów w zwalczaniu dezinformacji – zależało nam na tym, żeby zachęcić uczestników do edukowania społeczności lokalnych na temat negatywnych konsekwencji tego zjawiska dla wolności słowa, debaty publicznej, demokracji, wyborów. Poprosiliśmy więc uczestników o opublikowanie po warsztatach przynajmniej jednego materiału poświęconego wybranemu zagadnieniu związanemu dezinformacją na łamach swojego medium. Może to być np. historia zdemaskowanej dezinformacji wyborczej w danym regionie albo tekst ułatwiający czytelnikom identyfikację podejrzanych treści w sieci. Pierwsze materiały już powstały (FAKE NEWS – podstawowe narzędzia internetowe w walce z dezinformacją, Dziennikarzu uważaj – czyli wybory małe i duże, Zbliżają się wybory samorządowe, a wraz z nimi nasila się zjawisko dezinformacji), kolejne będziemy gromadzić i mamy nadzieję, że wyjdzie z tego ciekawa „baza wiedzy” o dezinformacji.

Ale to nie wszystko. Wierzymy, że lokalni dziennikarze i aktywiści są na pierwszej linii frontu, jeśli chodzi o monitorowanie i obnażanie dezinformacji w wyborach samorządowych. Dlatego będziemy z nimi w kontakcie i postaramy się wykorzystać zdobyte przez nich w trakcie trwającej kampanii doświadczenia do dalszych działań edukacyjnych i badawczych związanych z problemem dezinformacji w polskim kontekście wyborczym. Szczegóły wkrótce!

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom warsztatów za inspirującą współpracę!

 

Warsztaty zostały zrealizowane we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie i Google Polska. Warsztat w Gdańsku odbył się ponadto w ramach programu Otwarty IKM.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.