ACTA 2 czy Internet dla ludzi? Przekonaj europosłów do głosowania przeciwko artykułowi 13

Artykuł
07.03.2019
6 min. czytania
Tekst
Image

Już wkrótce w europarlamencie odbędzie się głosowanie nad dyrektywą, która nakaże platformom filtrowanie wszystkich treści zamieszczanych przez użytkowników. Prawa twórców powinny być chronione, ale nie kosztem wolności słowa i nie za cenę wzmocnienia roli Facebooka i Google’a jako policjantów Internetu. Wyraź swój sprzeciw i wpłyń na to, jak zagłosują europosłowie!

[Aktualizacja] Głosowanie odbędzie się we wtorek, 26 marca.

Przejdź do sekcji: Co możesz zrobić?

O co chodzi w art. 13?

Projektowany art. 13 dyrektywy zmienia zasady odpowiedzialności platform internetowych za treści, które publikują użytkownicy. Do tej pory platformy ponosiły za nie odpowiedzialność tylko wtedy, gdy uzyskały wiedzę o naruszeniu, np. otrzymały zgłoszenie od właścicieli praw autorskich. Teraz platformy mają być bezpośrednio odpowiedzialne wobec twórców za wszystkie treści zamieszczane przez użytkowników, nawet jeśli nie mają świadomości konkretnego naruszenia.

Jakie serwisy będą podlegać temu przepisowi? Takie, których głównym lub jednym z głównych celów jest przechowywanie i udostępnianie dużych ilości utworów zamieszczanych przez użytkowników i które promują te utwory w celach zarobkowych. Biorąc pod uwagę nagromadzenie warunków i nieostrych pojęć (co oznaczają „duże ilości utworów”?), nie do końca wiadomo, jakie serwisy w praktyce obejmą nowe zasady.

Jakie obowiązki art. 13 nakłada na platformy? Będą one musiały dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać odpowiednie licencje od właścicieli praw autorskich oraz usuwać utwory, które zostały zgłoszone przez posiadaczy praw jako nielegalne, a także – w przypadku platform, które mają więcej niż 5 mln użytkowników miesięczne – zadbać o to, by usunięte utwory nie zostały zamieszczone ponownie. Platformy, które działają dłużej niż 3 lata lub mają ponad 10 mln euro rocznych przychodów, będą musiały nie tylko reagować na zgłoszenia ze strony posiadaczy praw, ale także z własnej inicjatywy usuwać niezgodne z prawem utwory.

W czym problem?

Jedyny sposób na spełnienie tych obowiązków to wdrożenie filtrów, które będą skanowały wszystkie treści i wyłapywały te oznaczone przez posiadaczy praw autorskich. Wspieramy twórców i uważamy, że powinni być godnie wynagradzani za swoją pracę. Sprzeciwiamy się jednak propozycjom wprowadzenia automatycznych filtrów jako leku na naruszenia ich praw. Grozi to nie tylko ograniczeniem wolności słowa, ale też oddaje w ręce kilku korporacji z Doliny Krzemowej władzę nad tym, do jakich treści mają dostęp wszyscy Europejczycy. Automatyczne filtry nie uwzględniają kontekstu i charakteru zamieszczanych przez użytkowników treści, więc mogą blokować dostęp również do tych legalnych, np. mieszczących się w ramach dozwolonego użytku, takiego jak parodia czy cytat. Usuwaniu większej ilości treści sprzyjać też będzie chęć uniknięcia odpowiedzialności wobec posiadaczy praw autorskich.

Na jakim etapie są prace?

Już wkrótce Parlament Europejski zdecyduje ostatecznie o losach dyrektywy. Swoje początkowe stanowisko Parlament wypracował we wrześniu 2018 r., następnie tekst projektu wzięła na warsztat Rada Unii Europejskiej. 14 lutego zakończyły się negocjacje, w których przedstawiciele Parlamentu i Rady uzgodnili końcowy tekst propozycji. Decyzja nie była jednomyślna – sprzeciwiło się jej kilka państw, w tym Polska. Tekst wypracowany 14 lutego trafił jednak do komisji Parlamentu, a cały Parlament ostatecznie zagłosuje nad nim najprawdopodobniej na posiedzeniu odbywającym się między 25 a 29 marca. Na tym etapie Parlament nie może już modyfikować treści projektu dyrektywy: może ją albo przyjąć, albo odrzucić.


Co możesz zrobić?

  1. Skontaktuj się z europosłami

Na 51 polskich europosłów we wrześniu za art. 13 głosowało 14, przeciw było 36, a jeden nie uczestniczył w głosowaniu. Na tle innych europejskich państw to całkiem niezły wynik, ale to nie oznacza, że nie warto działać. Przekonaj 14 europosłów do głosowania przeciwko art. 13 i upewnij się, że pozostali nie zmienili zdania.

Kontakty do polskich europosłów oraz informacje o tym, jak głosowali we wrześniu, znajdziesz na stronie SaveYourInternet.eu.

  • Zadzwoń do europosła

Na szczeblu europejskim najskuteczniejszym narzędziem jest telefon. Asystenci europosłów, z którymi w praktyce będziesz rozmawiać, są przyzwyczajeni do tej metody kontaktu, a rozmowa przebiega w miłej atmosferze. Dzięki narzędziu Pledge2019.eu zadzwonisz do brukselskich i strasburskich biur europosłów bez żadnych opłat. Znajdziesz tam też scenariusz rozmowy i argumenty do wykorzystania.

  • Wyślij maila

Domyślamy się, że wykonanie telefonu nie dla każdego jest komfortowe. Dlatego zachęcamy również do kontaktu mailowego. Możesz skorzystać z przygotowanej przez nas przykładowej treści maila: wzór w formacie .docx [15 KB], wzór w formacie .odt [15 KB].

Jeśli czujesz się komfortowo w rozmowie lub korespondencji po angielsku, niemiecku lub francusku skontaktuj się z europosłami z innych państw, zwłaszcza z Niemiec i Francji, które to kraje forsują art. 13 w obecnym kształcie.

→ Wyślij maila do niemieckich europosłów

→ Wyślij maila do francuskich europosłów

Wybierz inne państwa

  1. Podpisz petycję lub weź udział w proteście

Już prawie 5 mln Europejczyków podpisało petycję w sprawie art. 13. Dołącz do nich! Swój sprzeciw możesz także wyrazić na publicznych demonstracjach organizowanych przez ruch #stopacta2 w wielu polskich i europejskich miastach 23 marca.

  1. Zaangażuj znajomych

Udostępnij ten wpis lub materiały przygotowane przez Centrum Cyfrowe z hashtagiem #SaveYourInternet i zachęć znajomych do włączenia się w akcję.

Co dalej?

Śledź naszą stronę lub kanały w mediach społecznościowych, aby dowiedzieć się o wynikach głosowania. Liczymy na to, że dyrektywa upadnie. Jeśli jednak Parlament ją uchwali, to państwa członkowskie, w tym Polska, będą musiały implementować ją do swoich porządków prawnych, czyli uchwalić ustawę. Jeśli do tego dojdzie, będziemy na bieżąco monitorować prace i zgłaszać swoje uwagi.

Karolina Iwańska

Współpraca: Małgorzata Szumańska

Jeśli chcesz angażować się w inne akcje i działania Panoptykonu, dołącz do Ochotników!

Posłuchaj podcastu Panoptykon 4.0: Czy czeka nas cenzura Internetu? Rozmowa z Alkiem Tarkowskim

Panoptykon: Po głosowaniu w europarlamencie: artykuł 13 w pytaniach i odpowiedziach

Panoptykon: Problem większy niż ochrona praw autorskich w sieci

Centrum Cyfrowe: Prześwietliliśmy ostateczną wersję artykułu 13 – ciągle zagraża prawom użytkowników

Pomóż nam kontrolować kontrolujących. Przekaż swój 1% podatku Fundacji Panoptykon! Nasz nr KRS: 0000327613.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.