Wymuszona decyzja

W skrócie

Otrzymaliśmy wczoraj decyzję od Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w której SKW odmawia udostępnienia informacji o tym, jak często sięga po nasze billingi i inne dane telekomunikacyjne. Niestety, jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że służby niechętnie dzielą się informacjami na temat swojej aktywności. Ta sprawa jest jednak wyjątkowa: dotyczy bowiem statystyk za 2013 r., o które pytaliśmy... w styczniu 2014 r. Przez ostatnie niemal trzy lata walczyliśmy o to, by... SKW nam odmówiło.

Służba twierdziła bowiem, że w ogóle nie jest zobowiązana odpowiadać na nasz wniosek. Podawała także absurdalne argumenty, np. o tym, że Służba nie posiada środków publicznych i dlatego ustawa o dostępie do informacji publicznej jej nie dotyczy. Takie rozumowanie nie mogło się utrzymać - wygraliśmy spór przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, potem przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. I wreszcie, po trzech latach otrzymaliśmy decyzję odmowną. Dopiero ona umożliwia nam merytoryczny spór przed sądami administracyjnymi o to, czy społeczeństwo powinno mieć dostęp do informacji statystycznych na temat funkcjonowania służb. Jesteśmy głęboko przekonani o swojej racji, dlatego będziemy dalej walczyć. Jednak wcześniej mamy nadzieję, że sąd ukarze Szefa SKW grzywną za ignorowanie wyroków sądów, o co wnioskowaliśmy na początku grudnia tego roku.

Komentarze

trzymamy kciuki! dobrze, że jesteście, ktoś musi uświadamiać władzom i aparatowi przymusu ich odpowiedzialność przed obywatelami!

Jakby się zastanowić, to specsłużby w demokratycznym (podobno) kraju jakim jest Polska, działają podobnie do komunistycznej bezpieki. Dodatkowo identycznie się tłumaczą: ze względu na bezpieczeństwo kraju nie ujawniają danych i wynajdują inne bzdurne tłumaczenia. A nadzór nad nimi jest praktycznie żaden. Nie respektują wyroków sądów i tym samym potwierdzają fakt, że koordynator służb specjalnych w polskim rządzie NIC nie robi i powinien być odwołany w trybie pilnym.

mozna w inny sposob dostac informacje te miedzynarodowe wystarczy dopytac sie np google Microsoft Apple etc ... oni udziela odpowiedzi ile bylo zapytan ile + a ile - :)

Walczcie dalej, jednak nie zapomijcie też o ustawie antyterrorystycznej. Tu też dalej walczcie, aby ją unieważniono jako sprzeczną z unijnym prawem i żeby została skreślona.

Dodaj komentarz