16 lat po WTC: czy oswoiliśmy strach?

Artykuł
31.08.2017
4 min. czytania
Tekst

11 września 2017 r. mija 16 lat od zamachu terrorystycznego na World Trade Center. 16 lat – tyle czasu wystarczy, by dostać czynne prawo wyborcze w Austrii i Brazylii czy uzyskać zgodę na zawarcie związku małżeńskiego w Polsce. To kawał czasu. Jednak, w kontekście wojny z terroryzmem, trudno uciec od wrażenia, że przez ten czas wcale sobie nie poradziliśmy z „niewidzialnym wrogiem”. Strach na dobre zamieszkał w naszej wyobraźni i rzeczywistości politycznej.

W ostatnich latach terroryści regularnie atakują Europę. Paryż, Bruksela, Berlin, Sztokholm, Nicea, Stambuł, Barcelona, Manchester – ta lista, niestety, nie jest wyczerpująca. Z jednej strony temat terroryzmu jest wszechobecny w mediach, w dyskursie politycznym, w codziennych rozmowach; z drugiej – czy tylko nam się wydaje, że kolejne zamachy robią na nas coraz słabsze wrażenie?

W styczniu 2015 r. wszyscy byli „Charlie”, w listopadzie – wszyscy modlili się za Paryż; kto jednak pamięta dziś o ofiarach ze Sztokholmu? Kto zrezygnował z weekendu w Berlinie przez wzgląd na zeszłoroczny zamach na jarmark bożonarodzeniowy? Już dzień po zamachu na Barcelonę słynna La Rambla była wypełniona ludźmi, a analitycy rynku turystycznego nie przewidują spadku zainteresowania stolicą Katalonii. I bardzo dobrze: życie nie znosi próżni, więc toczy się dalej. Uczymy się żyć w nowych warunkach, dostosowujemy się, nie oddajemy pola tym, którzy chcą nas przestraszyć i podzielić.

W symbolicznym dniu rocznicy najgłośniejszego zamachu terrorystycznego Panoptykon zaprasza do rozmowy o tym, jak przez ostatnie 16 lat nauczyliśmy się radzić ze strachem przed terroryzmem i z nim żyć.

Czy zagrożenie terrorystyczne rzeczywiście zmieniło nasz styl życia? Czy stało się perwersyjną atrakcją, znajdującą ujście w facebookowych „safety checks”, wiralowych akcjach solidarnościowych z ofiarami, amatorskich relacjach z miejsc zbrodni? Jak reagujemy, widząc zapomnianą na dworcu czy przystanku walizkę, która jeszcze kilka lat temu pozostałaby niezauważona? I jak, Waszym zdaniem, należałoby reagować? Czy wytworzyliśmy wspólne, obywatelskie praktyki, które przygotowują nas prawdziwą sytuację kryzysową?

A może strach przed terroryzmem to nowy aspekt „społeczeństwa spektaklu” i bardziej go odgrywamy, niż faktycznie odczuwamy? Czy w Warszawie A.D. 2017 mamy intymne doświadczenie strachu i zagrożenia, o którym tak chętnie mówią media i politycy? Zapraszamy do szczerej, otwartej i swobodnej rozmowy o wspólnych doświadczeniach – bez panelistów i podziału na scenę i audytorium, a za to z przestrzenią dla każdego do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

UWAGA, KONKURS!

Z okazji zbliżającego się dnia Freedom Not Fear mamy dla Was zagadkę. W którym roku po raz pierwszy organizowaliśmy w Polsce obchody dnia Freedom Not Fear i co było ich tematem przewodnim?

Do wygrania koszulka z limitowanej serii Panoptykonu z wybraną grafiką autorstwa Kwiaciarnia Grafiki! Na wasze odpowiedzi (przez wiadomość prywatną albo mailem na fundacja@panoptykon.org) czekamy do niedzieli 10 września, do godz. 12.00. Wśród osób, które podadzą prawidłową odpowiedź wylosujemy zwycięzcę. Nagrodę będzie można odebrać 11 września podczas naszego wydarzenia lub – jeśli nie możesz na nie dotrzeć – prześlemy ją pocztą.

Plakat wydarzenia 11.09.2017

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.