Jak pozwać Facebooka? Rozmowa z Piotrem Golędzinowskim i Łukaszem Laskiem

Podcast
19.11.2020
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Miały być serca, lajki i zasięgi, a jest…ban, żółty dolarek, frustracja. Jeżeli Internet to Twój żywioł, dobrze wiesz, o czym mowa. Nie wszystko, co wrzucasz do sieci, trafia do odbiorców. Część znika po drodze, zablokowane przez ślepy na kontekst algorytm lub moderatora. Niestety szanse na skuteczne odwołanie się od decyzji platform internetowych są bardzo marne, dlatego zdarza się, że użytkownicy i użytkowniczki szukają sprawiedliwości w sądzie. O tym, za co pozwać, jakie przeszkody trzeba pokonać i jaki wpływ na działanie wielkiej platformy może mieć jeden pozew zablokowanego użytkownika opowiadają Łukasz Lasek i Piotr Golędzinowski, prawnicy z kancelarii Wardyński i Wspólnicy, która pro bono prowadzi sprawę SIN vs Facebook.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

O sprawie SIN vs Facebook

Od maja 2019 roku wspieramy Społeczna Inicjatywa Narkopolityki - SIN (organizację zajmującą się edukacją narkotykową i tzw. redukcją szkód w związku z zażywaniem nielegalnych substancji), która wytoczyła proces sądowy przeciwko Facebookowi, za to, że nagle i bez wyjaśnień usunął im konto w serwisie, choć nie naruszyli żadnych zasad. Dla SIN to był podstawowy kanał komunikacji, bez którego nie mogli normalnie działać. O sprawie szczegółowo piszemy na stronie SIN vs Facebook. W związku z odmową przyjęcia przez Facebook pozwu w języku polskim, prowadzimy obecnie internetową zbiórkę na pokrycie kosztów tłumaczenia. Dorzuć się!

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:51 Za co zablokowany użytkownik może pozwać Facebooka?
10:20 Czy żeby walczyć z Facebookiem, trzeba jechać do Ameryki?
15:20 Tylko English? W jakim języku napisać pozew
19:30 Co musi rozstrzygnąć sąd? I dlaczego Facebook to nie jest zwykła firma?
29:30 O sprawiedliwych zasadach moderacji treści w Internecie

Do poczytania i posłuchania:

Pomóż nam zebrać 9 tys. zł na tłumaczenia pozwu w sprawie SIN vs Facebook, dorzuć się!

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.