Debata: Big tech na wojnie. Rozmowa z Krzysztofem Izdebskim i Bartoszem Paszczą

Rosyjska wojna propagandowa zaczęła się na długo przed militarną agresją. Od tygodnia obserwujemy potworny spektakl przemocy, która przecież wyrosła na nacjonalistycznej i ksenofobicznej narracji, jaką rosyjskie władze i kontrolowane przez nie media budowały przynajmniej od 2014 r. Jednym z bardziej skutecznych narzędzi rozsiewania dezinformacji, której celem było podzielenie i zdestabilizowanie Unii Europejskiej, okazały się media społecznościowe. Rosyjskiej agresji na Ukrainę można było się spodziewać, a mimo to u wielu wywołała poznawczy szok. Żyjemy zanurzeni w technologii, współczesne wojny toczymy w sferze narracji, z użyciem botów i algorytmów, ale ludzie pod bombami giną zupełnie tak samo jak w XX wieku.

W specjalnym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 troje ekspertów: Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon), Krzysztof Izdebski (Fundacja Batorego) i Bartosz Paszcza (Klub Jagielloński i podcast Scep Tech) na gorąco komentują sytuację na froncie walki z dezinformacją: oceniają sensowność nadzwyczajnych sankcji „na czas wojny” i przypominają, jakie systemowe rozwiązania są potrzebne „na czas pokoju”.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)