O (regulowaniu) uciekającej rzeczywistości. Rozmowa z Maciejem Jagaciakiem

Podcast
24.02.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Nikt już nie umiera w tej samej rzeczywistości, w jakiej się urodził. Technologia przyspieszyła tak bardzo, że nieustannie musimy się uczyć nowych interfejsów i nowych słów opisujących naszą kondycję w świecie zdominowanym przez globalne korporacje. Web 1.0, Web 2.0, uczenie maszynowe i big data, edge computing, wirtualna rzeczywistość… Kolejne przełomy w świecie technologii zaskakują nie tylko skokowym wzrostem zapotrzebowania na energię. Każda zmiana to nowe nawyki konsumentów, nowe źródła zysku dla biznesu, nowe praktyki komunikacyjne i wyzwania dla naszego mózgu, którego ewolucja zostaje daleko w tyle za technologią.  

Tę uciekającą rzeczywistość próbują dostrzec i opisać regulacje prawne, o których w Panoptykonie AD 2022 informujemy szczególnie często. Trwające właśnie w Brukseli prace nad kompleksową regulacją platform internetowych to wynik kilku lat dyskusji o tym, co w modelu biznesowym Facebooka czy Google’a wymaga „pilnej korekty”, czy to ze względu na szkody społeczne czy ochronę konkurencji i konsumentów. A tymczasem Facebook zmienia się w Meta, miejsce YouTuba dla młodszych pokoleń zajmuje TikToK, Apple „delegalizuje” śledzące ciasteczka, a Google poważnie zakłada przejście na reklamę kontekstową. Zanim w Brukseli postawią ostatnią kropkę, będziemy już żyć w innym internecie.

W tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z futurologiem Maciejem Jagaciakiem o nieprzewidywalnej przyszłości. Po czym można poznać, że nadchodzi zmiana paradygmatu? Czy da się przygotować na to, co nas czeka za następnym cywilizacyjnym zakrętem? Posłuchajcie!

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
05:28 Uciekająca przyszłość
11:07 Monetyzacja Internetu
15:41 Jak przewidzieć przyszłość?
25:44 Jak zaskoczyć digital natives?
38:06 Życie w realu vs życie online
43:17 Przygotujmy się na różne scenariusze
54:04 Skąd przyjdzie następny przełom?

Do posłuchania i poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.