Gdzie szukać informacji, by nie dać się zwieść? Rozmowa z Maciejem Okraszewskim

Podcast
10.03.2022
2 min. czytania
Dźwięk
Image

Od dwóch tygodni żyjemy rosyjską agresją na Ukrainę i wywołanym przez nią kryzysem migracyjnym. Zaczynamy dzień wojną i na niej kończymy. Zamrożeni szokującymi doniesieniami nerwowo odświeżamy strumień informacji. Ludzki odruch, nad którym przecież trudno zapanować – chcemy na bieżąco śledzić to, co się dzieje w Ukrainie i na polskiej granicy. Jednocześnie słyszymy ostrzeżenia ekspertów: „w tej wojnie dezinformacja jest jednym ze skuteczniejszych oręży”. Okazuje się, że widzieć, nawet jeśli chodzi o nagrania z miejsca zdarzenia, nie znaczy wiedzieć, a tym bardziej rozumieć. Każde doniesienie z frontu i każde ostrzeżenie o nadchodzącej katastrofie powinno wzbudzić naszą czujność, zanim pozwolimy sobie panikować.

Przed nami kolejne tygodnie wojny, a kryzys migracyjny tak naprawdę dopiero się zaczyna. Dlatego w tym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 będziemy pracować nad naszą zbiorową odpornością na dezinformację i medialną panikę. Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Maciejem Okraszewskim: dziennikarzem i autorem bloga Dział Zagraniczny, który dla słuchaczy swojego podcastu sformułował cztery proste rady:

  1. Sięgaj tylko do dużych, tradycyjnych i prestiżowych mediów.
  2. Nie szukaj informacji w mediach społecznościowych czy na profilach influencerów.
  3. Czytaj mniej krótkich wiadomości (depesz), za to więcej dłuższych analiz.
  4. Podawaj dalej wiadomości o pomocy Ukraińcom, a nie informacje o starciach zbrojnych.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
04:10 Wojna informacyjna
08:39 Po pierwsze: DUŻE, PROFESJONALNE MEDIA
11:40 Po drugie: UWAŻAJ NA SOCIAL MEDIA
10:31 Po trzecie: KONSUMUJ MĄDRZE, DBAJ O SWÓJ DOBROSTAN
25:56 Po czwarte: NIE SZERUJ FAKE NEWSÓW
27:43 Rosyjska propaganda w Polsce
32:43 Dobre dziennikarstwo na czas wojny (i nie tylko)

Do posłuchania i poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.