Niekontrolowana inwigilacja dotyka też aktywistów i aktywistki. Organizacjo, poprzyj petycję, żeby to zmienić!

Artykuł
19.04.2021
3 min. czytania
Tekst
Image

Trwa kampania „Podsłuch jak się patrzy”, w której Fundacja Panoptykon zwraca uwagę na niekontrolowaną inwigilację ze strony policji i służb. Do tej pory temat był obojętny rządzącym niezależnie od tego, którą stronę sceny politycznej reprezentowali. Kampania ma pokazać, że czas to zmienić, bo niekontrolowane działania policji szkodzą polskiemu społeczeństwu. Uderzają w aktywistów i aktywistki czy dziennikarzy i dziennikarki. Jednym z elementów kampanii jest petycja do władz, w której zawarliśmy konkretne postulaty dotyczące kontroli nad służbami: powołanie niezależnego organu kontroli oraz wprowadzenie obowiązku powiadamiania osób, że były inwigilowane. Swoje poparcie dla petycji wyraziły już m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. Zapraszamy wszystkie zainteresowane organizacje do dołączenia swojego głosu. Petycję mogą też podpisywać osoby indywidualne.

Szanse na to, że petycja doprowadzi do szybkiej zmiany, są niewielkie. Nie możemy jednak siedzieć z założonymi rękami i wysłuchiwać polityków, którzy zachowują się, jakby problemu nie było. Składając tę petycję, wysyłamy do władzy jasny sygnał: jako obywatele i obywatelki domagamy się zmiany. Petycja zmusza rządzących, żeby chociaż wysłuchali, czego od nich oczekujemy. Petycji nie można bowiem zignorować: owszem, władza nie ma obowiązku realizować zawartych w niej postulatów, ale w takim przypadku powinna podać argumenty przemawiające za ich odrzuceniem. Zgodnie z ustawą o petycjach ma na to 3 miesiące. Formalnie petycję wyśle Fundacja Panoptykon. Napiszemy w niej, ile osób i organizacji ją poparło. Im więcej nas będzie, tym wyższa poprzeczka dla rządzących. Łatwiej powiedzieć „nie” jednej organizacji niż kilku czy kilkunastu tysiącom osób, które przyjmą je z głośnym niezadowoleniem.

O tym, jak niekontrolowana inwigilacja wpływa na prowadzenie aktywności społecznej, opowiedzieli nam Ewelina Kycia i Wojtek Bomba z Greenpeace. Na stronie kampanii można też poznać historię dziennikarza śledczego Mariusza Gierszewskiego.

Wyraź poparcie dla petycji:

Petycję poparły:

 1. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny
 2. Forum Obywatelskiego Rozwoju – FOR
 3. Fundacja Centrum Cyfrowe
 4. Fundacja ePaństwo
 5. Fundacja Feminoteka
 6. Fundacja Kolejowa „Stacja Lubsko/Sommerfeld”
 7. Fundacja Miasto Obywatelskie Lubartów
 8. Fundacja Pole Dialogu
 9. Fundacja Wolne Sądy
 10. Helsińska Fundacja Praw Człowieka
 11. Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA
 12. Nomada Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego
 13. Otwarta Rzeczpospolita – Stowarzyszenie Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii
 14. Sieć Obywatelska Watchdog Polska
 15. Skoczowskie Stowarzyszenie ZOBACZYĆ MARZENIA
 16. Stowarzyszenie Amnesty International
 17. Stowarzyszenie Dialog Społeczny
 18. Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
 19. Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
 20. Stowarzyszenie Libertariańskie
 21. Stowarzyszenie Queerowy Maj

Kampania „Podsłuch jak się patrzy” realizowana jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.