Pegasus narzędziem kontroli politycznej?

Artykuł
21.12.2021
4 min. czytania
Tekst
Image
Zdjęcie osoby na komputerze w ciemności

Adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani z wykorzystaniem Pegasusa – ujawniła grupa Citizen Lab. W ręce polskich służb mogły trafić rozmowy, zdjęcia, maile, wiadomości z komunikatorów używanych przez dwoje aktywnych krytyków rządu. Sprawę opisała Associated Press.

W Polsce kontrola podsłuchów to fikcja – mówił o tym sędzia Piotr Gąciarek w naszym podcaście. Sądy akceptują 98-99% wniosków o podsłuch składanych przez służby. Polskie przepisy pozwalają też Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzić podsłuch w niektórych sytuacjach bez pytania o zgodę sądu (ustawa antyterrorystyczna z 2016 r.). A Pegasus to więcej niż podsłuch: to oprogramowanie izraelskiej firmy NSO, daje wgląd w każdą aktywność właściciela lub właścicielki telefonu. Zdaniem wielu prawników stosowanie takiego oprogramowania jest nielegalne.

Od lat pod pozorem zwalczania zagrożenia terrorystycznego likwidowane są kolejne bezpieczniki chroniące nas przed nieuzasadnioną inwigilacją. Czyżby najdalej idące środki inwigilacji były jednak stosowane wyłącznie w celach politycznych?

Brak kontroli nad służbami to realny problem. Ale jest też konkretna propozycja, jak go rozwiązać. Powołanie niezależnego organu kontrolującego służby i informowanie osób poddanych inwigilacji o tym fakcie (po zakończeniu kontroli) – to dwa najważniejsze postulaty grupy ekspertów działającej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich składającej się z byłych funkcjonariuszy służb i przedstawicieli organizacji chroniących prawa człowieka, zawarte w raporcie „Osiodłać Pegaza”.

Spodziewamy się, że rządzący spróbują skupić zainteresowanie opinii publicznej na kwestii zaufania do Romana Giertycha. Nie pozwólmy na to!

Wojciech Klicki, Anna Obem

Polecamy

Projekt „Wszystko pod kontrolą” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.