Facebook przechowuje usunięte dane – będzie kara?

Artykuł
29.10.2011
2 min. czytania
Tekst

Facebookowi grozi grzywna w wysokości do 100 tys. euro. Okazało się, że serwis jest w posiadaniu prywatnych danych użytkowników, które zostały wcześniej przez nich usunięte.

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak Max Schrems, 24-letni student prawa z Austrii zwrócił się do pracowników Facebooka z prośbą o przesłanie mu kopii jego danych. Zawartość otrzymanej płyty CD była dla niego dużym zaskoczeniem – wśród 1200 stron prywatnych danych znajdowały się wiadomości i informacje, które Schrems usunął ze swojego profilu w przeciągu ostatnich 3 lat. Były to między innymi odrzucone zaproszenia do listy znajomych, jak również przypadki, w których kogoś z tej listy usunął, a ponadto zapisy wszystkich rozmów przeprowadzonych na czacie. Na płycie znajdowała się także lista miejsc i adresów IP, z których Schrems logował się na Facebooka, lista zdjęć, z których usunął oznaczenie swojej osoby, lista wszystkich osób, które „zaczepił” oraz wydarzeń, w których brał udział.

Upublicznienie prywatnych wiadomości Schremsa (które kasował po wysłaniu) mogłoby, jak sam stwierdza, zaszkodzić jego reputacji i utrudnić mu zdobycie pracy w zawodzie prawnika. Mimo iż w niniejszej sprawie nie było mowy o bezprawnym wykorzystywaniu przez Facebook prywatnych danych jego użytkowników, nasuwa się pytanie co mogłoby się stać w przypadku ataku hakerów lub naruszenia dokonanego przez pracowników serwisu.

O wyjaśnienie sprawy Max Schrems zwrócił się do irlandzkiego pełnomocnika ds. ochrony danych (europejscy użytkownicy Facebooka są obsługiwani przez oddział mieszczący się w Irlandii), który w tym tygodniu przeprowadza swoją pierwszą kontrolę serwisu. Rzeczniczka pełnomocnika potwierdziła, iż częścią kontroli będzie zbadanie naruszeń wskazanych w przedłożonych przez studenta 22 skargach.

Schrems rozpoczął kampanię „Europe versus Facebook” mającą zachęcić innych użytkowników Facebooka do pójścia w jego ślady. Na założonej w tym celu stronie internetowej (https://www.europe-v-facebook.org/) podkreśla, iż dostępna dla zarejestrowanych osób opcja pobrania „osobistego archiwum” umożliwia dotarcie jedynie do części danych przechowywanych przez serwis. Zapoczątkowana przez Schremsa kampania została w tym tygodniu nagrodzona austriacką „Big Brother Award” w – jedynej pozytywnej – kategorii „Defensor Libertatis”.

Jak broni się Facebook? W odpowiedzi na zarzuty Schremsa, rzecznik serwisu tłumaczy, że użytkownicy nie mają możliwości usunięcia wysłanych wiadomości ze skrzynki odbiorcy, jak również usunięcia otrzymanej wiadomości ze skrzynki nadawcy. W ten sposób działa każde narzędzie służące do przesyłania wiadomości i według nich jest to zgodne z oczekiwaniami użytkowników. Dodał także, iż chętnie przedstawią swoje wyjaśnienia podczas kontroli przeprowadzanej przez urząd ds. ochrony danych.

Barbara Gubernat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.