Przyłacz się do akcji: TWOJA KARTA - TWÓJ WYBÓR! Powiedz nie obowiązkowej personalizacji!

Artykuł
22.10.2009
3 min. czytania
Tekst

ulotka

Dlaczego zdecydowaliśmy się na tę akcję?

Problemem obowiązkowej personalizacji kart miejskich zajmujemy się od wielu miesięcy. Występowaliśmy w tej sprawie do władz miasta, GIODO, UOKiK-u, Rzecznika Praw Obywatelskich (więcej na ten temat można znaleźć tutaj). Na drodze formalnych działań udało się rozwiązać część problemów związanych z działaniem nowej karty: dzięki decyzji GIODO zablokowano część najbardziej ingerujących w prywatność pasażerów rozwiązań.

Jednak kilka problemów nadal czeka na rozwiązanie. Przede wszystkim pasażerowie są w praktyce zmuszeni do podawania swoich danych (w tym numeru PESEL), ponieważ dla biletów imiennych, które mają być wkrótce kodowane tylko na kartach spersonalizowanych, nie będzie żadnej konkurencyjnej cenowo alternatywy.

Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć dalsze działania. Próbujemy m.in. przekonać warszawskich radnych do zachowania starych kart obok ich spersonalizowanych wersji. Chcemy pokazać, że fakt, iż ogromna liczba warszawiaków zdecydowała się na wyrobienie nowej karty miejskiej nie oznacza wcale, że wszyscy są zachwyceni tym pomysłem. Dochodzi do nas sporo głosów sprzeciwu i zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób decyduje się na nową kartę po prostu dlatego, że czuje, iż nie mają wyboru. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na akcję wyrabiania kart z protestacyjnym tłem MAM CIĘ - BO MUSZĘ.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że taka akcja sama wszystkiego nie załatwi, ale mamy nadzieję, że dzięki niej zacznie się głośniej mówić o problemie obowiązkowej personalizacji. Liczymy, że osoby, które decydują o tym, na jakich zasadach działa transport miejski w Warszawie dostaną jasny przekaz, że nie ma powszechnej zgody na praktyki wymuszania podawania danych przez ZTM. I że warszawiacy, którzy chcą korzystać z komunikacji miejskiej na dotychczasowych zasadach, poczują, że mogą mieć na to wpływ, jeżeli zdecydują się działać wspólne.

Nie chcemy, żeby osoby, które z różnych względów nie muszą mieć nowych kart, wyrabiały je z protestacyjnym tłem dla zasady. Ale zależy nam, żeby osoby, które rzeczywiście czują się do tego zmuszone mogły w prosty sposób wyrazić swój sprzeciw. Wszystkich oczywiście zachęcamy do ściągnięcia tła. Wystarczy kliknąć na wybranej wersji kolorystycznej i zapisać obrazek, który się otworzy. Wyrobienie nowej karty miejskiej z własnym tłem możliwe jest na poświęconej personalizacji stronie ZTM: https://personalizacja.ztm.waw.pl/.

Po kliknięciu w wybrany obrazek pojawi się grafika, którą można wykorzystać przy personalizacji karty miejskiej:

karta a

karta e

karta b

karta c

karta d

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.