miasta

02.09.2019

Mieszkańcy miast coraz chętniej przesiadają się na rowery. W samej Warszawie z systemu Veturilo korzysta już ponad pół miliona użytkowników, a przez ostatnich pięć lat rowery wypożyczano aż 11 milionów razy. Rosnąca (również ku naszemu entuzjazmowi) popularność jednośladów powoduje jednak, że ich operatorzy przetwarzają coraz większe ilości danych osobowych użytkowników.

06.03.2019
Kamery

Kiedy po raz pierwszy usłyszeliśmy o projekcie „monitoringu totalnego” w Krakowie, nie mieliśmy najmniejszego problemu, żeby wypunktować jego wady. Pomysł na instalowanie kamer na każdej latarni i monitorowania każdego centymetra przestrzeni publicznej to „czysta fantastyka, diagnoza sytuacji – daleka od rzetelnej, obietnice zlikwidowania przestępczości – palcem na wodzie pisane, a koszty i negatywne skutki całej operacji, w tym dla prywatności mieszkańców, niewyobrażalne” – pisaliśmy w naszym pierwszym komentarzu na ten temat. Od tego czasu sporo się zmieniło, bo pod wpływem merytorycznej krytyki kolejne nierealne cele i kontrowersyjne funkcjonalności systemu odchodzą w niebyt. Czy wciąż jest się czego bać?

11.06.2018
element dekoracyjny

W pierwszej połowie grudnia w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych (COP24). Ustawa regulująca organizację tego wydarzenia ogranicza prawa obywatelskie w stopniu, do którego niestety powoli się przyzwyczajamy.

30.03.2018

W czerwcu zeszłego roku zachęcaliśmy do wypowiedzenia wojny wścibskim parkometrom. Nasza akcja wyzwoliła pokłady kreatywności naszych sympatyków.

08.12.2016
Element dekoracyjny

W warszawskich tramwajach ma być bezpieczniej. Zazwyczaj taki slogan oznacza montaż nowych kamer monitoringu – i rzeczywiście. W odpowiedzi na atak na tle ksenofobicznym, który miał miejsce we wrześniu w tramwaju linii 22, w którym nie było kamer, Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję, żeby to zmienić i zainstalować monitoring we wszystkich – również tych najstarszych – składach. Ale tym razem na tym się nie skończy. Zarząd spółki Tramwaje Warszawskie zdecydował się podjąć także działania komunikacyjne i edukacyjne, które zachęcą pasażerów do reagowania, gdy widzą zagrożenie.

06.11.2016
Element dekoracyjny

8 września 2016 r. w warszawskim tramwaju linii 22 został napadnięty prof. Jerzy Kochanowski, który zwrócił na siebie uwagę agresorów tym, że rozmawiał ze znajomym po niemiecku. Sprawa wywołała duże poruszenie. Zarząd Tramwajów Warszawskich w oświadczeniu zapowiedział konkretne działania mające zapobiegać podobnym zdarzeniom w przyszłości. Reakcja władz Spółki cieszy, niepokoi nas jednak jeden z głównych elementów zapowiadanych zmian – wyposażenie wszystkich tramwajów w pełny monitoring. Kamery nie powstrzymają przemocy. Ich instalowanie będzie natomiast oznaczało dalszą ingerecją w prywatność pasażerów. Zaapelowaliśmy do spółki Tramwaje Warszawskie o poszukanie bardziej adekwatnego rozwiązania.

19.08.2016

Fundacja Panoptykon wielokrotnie zajmowała się już tematem personalizacji kart miejskich. Ostatnio naszą uwagę zwrócił problem kart usług publicznych i polityka miast „zachęcających” do korzystania z nich. Ciekawym przypadkiem do analizy jest wprowadzona niedawno Śląska Karta Usług Publicznych.

15.04.2016
Ilustracja do tekstu - ikona megafonu

Co łączy kamery monitoringu wizyjnego, karty miejskie i programy śledzące aktywność pracowników? Ile pieniędzy instytucje publiczne przeznaczają na tego typu narzędzia? Które z nich wykorzystują różne miasta? Na te i inne pytania odpowiadaliśmy dotychczas na spotkaniach, które odbyły się w ramach projektu „Państwo a biznes nadzoru” w Krakowie, Lublinie i Warszawie. Teraz kolej na Łódź. Miasto, w którym w komunikacji miejskiej nagrywany jest dźwięk, a monitoring na ul. Piotrkowskiej ma być wykorzystywany między innymi do analizowania tego, z tego, w jaki sposób na tej ulicy czas spędzają łodzianie.

02.03.2016

Krakowski magistrat szuka antidotum na grodzenie przestrzeni miejskiej. Rada miasta pracuje nad uchwałą, która ma określać zasady sytuowania nie tylko reklam w przestrzeni miejskiej, ale też ogrodzeń wokół osiedli. Deweloperzy nie będą mogli stawiać płotów, a te, które już stoją, będzie trzeba dostosować do nowych przepisów.

29.12.2015
Element dekoracyjny

Kilka miesięcy temu wróciliśmy do tematu parkometrów, z których skorzystanie wymaga podania numeru rejestracyjnego pojazdu. Znaliśmy sytuację w Warszawie, ale ciekawiło nas, jak sprawa wygląda w innych miastach. Z e-maili i ze zdjęć nadesłanych przez czytelników naszej strony dowiedzieliśmy się, że informacje o administratorze danych i prawach osób, których dane są zbierane, nie są umieszczane na parkometrach w Łodzi, Krakowie i we Wrocławiu. Postanowiliśmy zareagować.

Strony