Bezpieczeństwo w rękach pasażerów!

Artykuł
08.12.2016
4 min. czytania
Tekst
Image
Element dekoracyjny

W warszawskich tramwajach ma być bezpieczniej. Zazwyczaj taki slogan oznacza montaż nowych kamer monitoringu – i rzeczywiście. W odpowiedzi na atak na tle ksenofobicznym, który miał miejsce we wrześniu w tramwaju linii 22, w którym nie było kamer, Zarząd Transportu Miejskiego podjął decyzję, żeby to zmienić i zainstalować monitoring we wszystkich – również tych najstarszych – składach. Ale tym razem na tym się nie skończy. Zarząd spółki Tramwaje Warszawskie zdecydował się podjąć także działania komunikacyjne i edukacyjne, które zachęcą pasażerów do reagowania, gdy widzą zagrożenie.

Gdy po wrześniowej napaści na prof. Jerzego Kochanowskiego, Tramwaje Warszawskie zapowiedziały wyposażenie w kamery monitoringu tych taborów, w których jeszcze go nie było, nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. Napisaliśmy do Tramwajów Warszawskich list, w którym zwracaliśmy uwagę, że kamery nie rozwiążą problemu przemocy na tle ksenofobicznym, a niekoniecznie przysłużą się do skuteczniejszego łapania sprawców. Ale przy tym negatywnie wpłyną na prawo pasażerów do prywatności. Proponowaliśmy, by zamiast wydawać pieniądze na kamery przeznaczyć je na uczenie pracowników i informowanie pasażerów, jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia.

Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać – prezes Tramwajów Warszawskich poinformował nas, że decyzja dotycząca instalacji kamer została podjęta przez Zarząd Transportu Miejskiego i nie ma od tego odwrotu. Pociechą jest dla nas to, że spółka okazała się otwarta również na inne działania. Tramwaje zdecydowały się zrealizować kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa pasażerów, kultury i wzajemnego szacunku. Za jej stronę merytoryczną odpowiadać ma Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. Zdajemy sobie sprawę, że od jednej, choćby najlepszej kampanii, agresja nie zniknie. Ale od czegoś trzeba zacząć – a to akurat krok w dobrym kierunku.

Anna Obem, Małgorzata Szumańska

Wystąpienie Fundacji Panoptykon do Tramwajów Warszawskich [PDF, 273 KB]

Odpowiedź Tramwajów Warszawskich na wystąpienie Fundacji Panoptykon [PDF, 132 KB]

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.