Jak działa sztuczna inteligencja? Rozmowa z dr. Tomaszem Odrzygóździem

Podcast
04.05.2023
3 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Śledząc media w ostatnich miesiącach można odnieść wrażenie, że jesteśmy świadkami błyskawicznej rewolucji technologicznej. Wszystko za sprawą oddania do użytku nowych narzędzi opartych na sztucznej inteligencji – GPT, Midjourney, czy Stable Diffusion.

To efekt postępu w pracy nad tzw. dużymi modelami językowymi. Z ich pomocą można tworzyć obrazy, teksty czy prowadzić długie rozmowy, przypominające dyskusję z człowiekiem. Jednak ich możliwości są potencjalnie większe – mogą objąć bardziej skomplikowane procesy: zautomatyzować analizę dużych zbiorów danych, konwersację w ramach czatbotów czy nawet tworzenie wysoce spersonalizowanych komunikatów marketingowych. I to wszystko szybciej niż najszybszy człowiek.

Potencjał nowej technologii szybko dostrzegły wielkie firmy. Równocześnie z biznesowym technologicznym „wyścigiem zbrojeń” na nowo rozgorzała medialna i polityczna dyskusja o ryzyku, jakie może na nas ściągnąć sztuczna inteligencja. To m.in. właśnie ze względu na skok technologiczny modeli takich jak GPT i opartych na nich programów prace nad Aktem o Sztucznej Inteligencji wciąż nie mogą dobiec końca.

Czym więc są duże modele językowe i czy znamy ich potencjał? Czy szum wokół sztucznej inteligencji, z którym mamy teraz do czynienia, jest uzasadniony? Jak to wszystko wpływa na prace nad AI Act i powstanie europejskiego modelu regulacji AI? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest dr Tomasz Odrzygóźdź, badacz IDEAS NCBR i doktor Polskiej Akademii Nauk

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty:

00:01 Wstęp
02:45 Przełom w badaniach nad sztuczną inteligencją
04:55 Trenowanie algorytmu
09:55 Eksperymenty z modelem językowym
13:04 Kogo zastąpi sztuczna inteligencja?
17:33 Zagrożenia sztucznej inteligencji
20:16 Osobliwość technologiczna
25:18 Czy warto zaczekać na regulację sztucznej inteligencji?
28:15 Problemy z użyciem modeli językowych
31:50 Nowy „wyścig zbrojeń”?
34:31 Wyjaśnialność sztucznej inteligencji
38:14 Zakończenie

Do poczytania:


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.