Trwa walka o regulację sztucznej inteligencji w UE. Rozmowa z Filipem Konopczyńskim

Podcast
18.05.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kamery rozpoznające twarze. Bramki na lotniskach. Drony skanujące las, żeby wykrywać nielegalne wysypiska. I drony skanujące las na granicy, żeby wykrywać ludzi. Mówiące lodówki i Chat GPT. Systemy i urządzenia, które wykorzystują sztuczną inteligencję, są wśród nas i pełnią bardzo różne funkcje. Czasem ich błąd nic nas nie kosztuje, czasem jednak robi się poważnie, gdy wchodzimy na pole medycyny, rekrutacji czy wymiaru sprawiedliwości.

To głównie z myślą o tych poważnych kontekstach ponad dwa lata temu Unia Europejska rozpoczęła prace nad pierwszą na świecie regulacją sztucznej inteligencji. W strategii Komisji Europejskiej na pierwszym miejscu jest wspieranie rozwoju AI. Są w niej programy finansowania innowacji i piaskownice dla start-upów. Prawne obowiązki pojawiają się dopiero tam, gdzie pojawia się ryzyko dla ludzi. Na pierwszy rzut oka ma to sens: nie hamujmy rozwoju technologii, tylko skupmy się na tym, żeby jej najpoważniejsze zastosowania spełniały wysokie standardy. Kłopot w tym, że czasem naprawdę trudno przewidzieć, jakie zastosowanie AI okaże się poważne w skutkach…

O próbach psucia i poprawiania propozycji, jaką w 2021 położyła na stole Komisja Europejska, i o tym, co jeszcze przed nami, mówi – w rozmowie z Katarzyną Szymielewicz – Filip Konopczyński, do niedawna analityk rynku AI w IDEAS NCBR, komentator specjalizujący się w obszarze nowych technologii, a od stycznia ekspert Fundacji Panoptykon.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Do poczytania:


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.