Rozmawiajmy z dziećmi: Internet to nie jest całe życie. Rozmowa z Martą Witkowską

Podcast
01.06.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

Czy kupiliście już prezent na Dzień Dziecka? Czy to coś korzysta z dostępu do Internetu? Po przesłuchaniu tego odcinka możecie poczuć nagłą potrzebę, żeby wrócić do sklepu i wymienić prezent na coś analogowego. Z okazji Dnia Dziecka rozmawiamy o dzieciach, rodzicach i urządzeniach. O relacjach, jakie mamy ze sobą i coraz intensywniej – z technologią.

My, dorośli, używamy telefonów i innych podłączonych do sieci gadżetów, bo: pracujemy (i coraz trudniej nam to sobie wyobrazić bez komunikatorów i wyszukiwarek), bo chcemy czasem porozmawiać z kimś innym niż nasi domownicy (i coraz trudniej o to na ulicy), bo chcemy być zdrowi i aktywni, a jak wiadomo, bez opaski analizującej ruch i sen już się nie da… A po co w telefonach siedzą nasze dzieci?

Dziś obchodzimy Dzień Dziecka, ale ten odcinek jest dla dorosłych. O tym, jak rozpoznać oznaki FOMO u swojego dziecka i co zrobić, żeby nasze dzieci mogły z uśmiechem odłożyć telefony i „wylogować się” do życia, porozmawiamy z Martą Witkowską, psycholożką, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą i interwencją w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz uczestniczy w wieloletnim projekcie badań nad FOMO prowadzonym przez NASK.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty

00:01 Wstęp
01:55 Niezdrowa relacja z technologią?
04:25 Higiena korzystania z technologii
07:35 Czy warto śledzić dziecko w sieci?
09:55 Rodzice zmuszają dzieci do korzystania z technologii?
12:00 Predyspozycje do uzależnienia od Internetu
15:03 Rodzic jako przykład
17:30 FOMO – definicja
20:55 Social media mogą wpływać na poczucie własnej wartości
23:50 Cyberprzemoc rówieśnicza
26:20 Fizyczne skutki FOMO
28:15 Urządzenia, które pomagają w zachowaniu cyfrowego dobrostanu
32:10 Czy jesteśmy odpowiedzialni za nasz kontakt z technologią?
36:55 Czy nuda obecnie istnieje?
41:25 JOMO (joy of missing out)
42:50 Zakończenie

Do poczytania i posłuchania:


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.