Problem niekontrolowanych służb jest starszy niż Pegasus. Rozmowa z Markiem Biernackim

Podcast
15.06.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

4 czerwca ulicami Warszawy przeszedł kilkusettysięczny marsz, którego uczestnicy protestowali przeciwko rządowi – jego atakom na praworządność i ustawie o wpływach rosyjskich (tzw. lex Tusk).

Co konkretnie miałoby się zmienić po wyborach, jeśli wygrałaby je opozycja? Politycy obiecują przywrócenie praworządności, w tym zreformowanie służb specjalnych. Dlaczego mielibyśmy wierzyć tym zapewnieniom, kiedy kwestia niekontrolowanej inwigilacji praktycznie nie pojawiała się przed aferami uderzającymi w polityków.

Kolejne nadużycia, takie jak wykorzystywanie systemu Pegasus, spowodowały coraz większą świadomość, że zmiany są niezbędne. Ale jeśli już dojdzie do zmiany, to jak będzie ona wyglądać?

W 2019 roku Fundacja Panoptykon, Rzecznik Praw Człowieka i eksperci z zakresu służb specjalnych przygotowali raport pt. „Osiodłać Pegaza”. Do dziś jest to jedna z nielicznych propozycji kompleksowych reform służb w Polsce.

Postulujemy w nim powołanie niezależnej instytucji, która prowadziłaby kontrolę działalności służb. Drugim postulatem jest nałożenie na służby obowiązku informowania: 12 miesięcy po zakończeniu podsłuchu osoba nim objęta powinna się o tym dowiedzieć.

O naszych oczekiwaniach i ewentualnej reformie służb Wojciech Klicki rozmawia z Markiem Biernackim, posłem Koalicji Polskiej, który z krótkimi przerwami od ponad 25 lat zasiada w sejmowej komisji do spraw służb specjalnych, w przeszłości był m.in. ministrem sprawiedliwości oraz ministrem spraw wewnętrznych.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.