Zaglądamy za kulisy powstawania AI Act. Rozmowa z Kosmą Złotowskim

Podcast
29.06.2023
1 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

„Czy to dobry czas, żeby uregulować AI? Moja odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. To dobry czas ze względu na to, jak ogromne znaczenie ma AI” – powiedział Dragoș Tudorache, jeden ze sprawozdawców ds. aktu o AI, tuż przed tym, jak Parlament Europejski zagłosował nad rozporządzeniem.

Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) został przyjęty przez Parlament Europejski 16 czerwca. To ważny krok w procesie nad uregulowaniem tej sfery, trwającym już od 2020 r.  Na początku tej drogi Komisja Europejska miała na celu raczej wspieranie innowacji niż ochronę praw ludzi w zetknięciu z systemami AI. Dziś jesteśmy w innym – zdecydowanie lepszym – miejscu.

Jak wyglądały prace nad tą regulacją w PE, jakie tematy najmocniej dzieliły grupy polityczne? Które z nich najpewniej wrócą w negocjacjach z udziałem Rady Unii Europejskiej, kiedy do głosu dojdą znowu państwa członkowskie? Czy powinniśmy się przygotować na brutalną amputację gwarancji dla praw i wolności człowieka – a szczególnie wprowadzenie licznych wyjątków dyktowanych względami bezpieczeństwa narodowego? O tych sprawach Katarzyna Szymielewicz rozmawia z europosłem Kosmą Złotowskim.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty:

00:01 Wstęp
03:20 Sztuczna inteligencja a media
05:00 Kontrsprawozdawcy w pracach komisji UE
06:11 Czy akt o sztucznej inteligencji zmieni działanie ChatGPT?
09:14 Lobbing firm technologicznych
13:41 Inwigilacja biometryczna w AI Act
18:10 Czy bezpieczeństwo narodowe będzie wykluczone z aktu?
20:20 Niezależne oceny ryzyka sztucznej inteligencji
22:32 Kto będzie miał wpływ na trilog?
24:07 O co będzie walczyć Polska w akcie o sztucznej inteligencji?
26:19 Obawa o dane użytkowników
32:37 Zakończenie

Do poczytania i posłuchania:


Działania organizacji w latach 2022–2024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.