Jak działa sieć społecznościowa bez algorytmów? Rozmowa z Kubą Orlikiem

Podcast
20.04.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

„Internet wchłania i organizuje coraz większą część naszego życia, a zarazem nie ma dzisiaj drugiej dziedziny, której obraz w tak dużym stopniu opierałby się na mitach i zdezaktualizowanych utopiach, a nie aktualnej, sprawdzonej wiedzy” – napisał 10 lat temu Jacek Dukaj.

Po jednej stronie mamy obietnicę: demokratyzację dzięki Facebookowi, obalanie dyktatur za pomocą Twittera, a z drugiej – coraz bardziej dojmującą świadomość władzy, jaką nad naszym życiem sprawują cyfrowi giganci.

10 lat, które minęły od czasu, gdy Dukaj napisał przytoczone słowa, to lata, w których świadomość zagrożeń związanych z internetem znacząco wzrosła. Reagują na to politycy, uchwalając nowe przepisy, rośnie społeczna świadomość zagrożeń, jakie generuje internet. Finalnie okazuje się, że to dla nas po prostu kolejna przestrzeń do życia. Niezależnie od tego, co o niej myślimy, stała się miejscem do poznawania nowych osób, nauki, a nawet pracy. W sieci wymieniamy się informacjami czy rozrywką. Jest też przestrzenią, w której napotykamy znajome problemy: niedemokratyczne ciągoty państw, władzę kapitału, wykorzystywanie ludzi, naruszenia praw człowieka.

W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z Kubą Orlikiem, współzałożycielem inicjatywy: „Internet. Czas działać!”. Nazwa organizacji doskonale odpowiada na problem miotania się pomiędzy dwoma wizerunkami internetu – Kuba zamiast biadolić, wyznaje filozofię, że czas zakasać rękawy i czas działać. W rozmowie pokazuje różne metody na to, by odzyskać kontrolę nad technologią.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty:

00:01 Wstęp
02:16 Internet. Czas działać!
05:03 „Zły Internet”, czyli jaki?
06:47 Wtyczka „Rentgen”
14:02 Internet moich marzeń…
17:16 Fediwersum
24:13 Użytkownik ma wybór
28:35 Zakończenie

Polecamy

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1,5% podatku (KRS: 0000327613).


Działania organizacji w latach 20222024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.