Jeszcze uwodzenie czy już wykorzystanie? O mediach społecznościowych. Rozmowa z Magdaleną Bigaj

Podcast
06.04.2023
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

29% Polek i Polaków deklaruje, że unika trzymania przy sobie telefonu przez cały dzień. 25% – że odkłada telefon na czas posiłku. 18% twierdzi, że stara się nie kłaść telefonu wieczorem przy łóżku. Ale tylko 8% unika sprawdzania wiadomości od razu po jej zauważeniu.

Internetowe korporacje napracowały się, żeby przywiązać nas do ekranów. Przywołane liczby pochodzą z badania Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa i pokazują stan naszej higieny cyfrowej pod koniec 2022 r. Stan tym słabszy, im bardziej ulegamy pokusie ciągłego sprawdzania powiadomień i śledzenia „aktualności” w mediach społecznościowych. Im bardziej ulegamy iluzji, że to właśnie w telefonie dzieje się nasze życie społeczne.

A jednak – nawet jeśli nasza przynależność do internetowych plemion bywa symboliczna, a relacje sprowadzają się do wymiany lajków – media społecznościowe mają bardzo realny wpływ na nasze życie. Ślady, jakie tam za sobą zostawiamy, zebrane od milionów podobnych ludzi, dają firmom internetowym cenny wgląd w naturę człowieka. Dają im wiedzę, która pozwala nami manipulować. I coraz dłużej zatrzymywać przy ekranie.

Dziś w podcaście Panoptykon 4.0 gości Magdalena Bigaj, współautorka wspomnianych badań, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci? W rozmowie z Katarzyną Szymielewicz mówi o teście higieny cyfrowej i o odpowiedzialności różnych aktorów społecznych – w tym samych firm – za wspólną przestrzeń cyfrową.

Jej zdaniem już czas, by biznes nowych technologii postawił granicę między uwodzeniem klienta a wykorzystywaniem jego słabości.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTubie.

Na skróty:

00:00 Wprowadzenie
02:35 Uwodzenie a wykorzystywanie użytkownika – gdzie jest granica?
05:02 Świadomość interakcji z urządzeniem
08:30 Badanie higieny cyfrowej
13:44 Kto odpowiada za zmiany cyfrowe?
19:57 Jak korzystać z mediów, aby zachować higienę cyfrową?
24:25 Wpływ urządzeń na pracę i relacje
29:04 Zakończenie

Polecamy:

Podobają ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1,5% podatku (KRS: 0000327613).


Działania organizacji w latach 20222024 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.