Algorytmy traumy. Rozmowa z dr. Piotrem Sapieżyńskim

Podcast
07.10.2021
2 min. czytania
Dźwięk
Image
Piotr Sapieżyński

Sposób, w jaki wielkie platformy dobierają reklamy do użytkowników, z pozoru jest bardzo prosty: reklamodawca zaznacza, do kogo chce targetować komunikat, a platforma wyświetla treści w najbardziej zaangażowanych grupach. Jednak pomiędzy zleceniem reklamy, a zainteresowaniem produktem zawsze pojawia się człowiek, który interesuje się treściami. Wszystko idzie dobrze, jeśli tylko człowiek dostaje dopasowane do siebie treści, ale co się dzieje, kiedy reklamy zaczynają niepokoić, denerwować, a nawet podkręcać lęki i problemy psychiczne?

O badaniu algorytmów traumy rozmawiamy z dr. Piotrem Sapieżyńskim - badaczem z Northeastern University w Bostonie, zajmującym się audytowaniem algorytmów, weryfikowaniem i mierzeniem potencjalnej szkody, jakie komercyjne produkty oparte na sztucznej inteligencji mogą wyrządzić zarówno na skalę społeczną, jak i pojedynczym użytkownikom.

Czy podobna sytuacja do tej, opisanej w eksperymencie zdarzyła się również tobie? Czy treści sponsorowane na Facebooku lub innych platformach internetowych mają na ciebie negatywny, krzywdzący wpływ? Wyślij nam swoją historię, nie upublicznimy jej bez twojej zgody: https://crm.panoptykon.org/algorytmy-traumy-twoja-historia

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
04:53 Skąd Facebook wie, jakie reklamy nam pokazać?
08:39 Eksperyment kontrolowania “zainteresowań”
17:14 Rola reklamodawcy w sponsorowaniu treści
23:14 Reakcja Facebooka
29:00 Dyskryminacja w reklamie na Facebooku
39:13 Czy Facebook może oddać kontrolę użytkownikom i użytkowniczkom?
46:25 Subskrypcja na algorytm
52:25 Ciężkie życie naukowca

Do poczytania:

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613)

Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.