Czy e-lekcje są problemem? Rozmowa z Kamilem Śliwowskim i Martą Puciłowską

Podcast
23.09.2021
3 min. czytania
Dźwięk
Image

Pandemia koronawirusa pokazała społeczne problemy jak w soczewce. Lockdown, praca i edukacja zdalna to najbardziej widoczne obostrzenia, które tylko przyspieszyły podziały, a w efekcie wygrali ci, którzy już mieli zasoby. Zakładnikiem pandemii zostali obywatele, którzy mieli najmniej wyboru – dzieci.

Edukacja zdalna, chociaż rozwinęła kompetencje nauczycieli czy możliwości używania technologii w szkołach, to spowodowała też przyspieszenie problemów młodych ludzi. Widoczne już wcześniej problemy psychiczne uczniów i uczennic zostały tylko pogłębione przez izolację. Lekcje online pokazały także nieprzystosowanie infrastruktury do prowadzenia działań edukacyjnych – komercyjne rozwiązania szybko zdominowały rynek, a dzięki temu firmy miały dostęp do danych uczniów oraz nauczycieli. Jak cały rok spędzony w domu wpłynął na młodych ludzi?

W podcaście Panoptykon 4.0 o wpływie edukacji zdalnej na dzieci, nauczycieli i rodziców Wojciech Klicki rozmawia z Kamilem Śliwowskim - trenerem, animatorem edukacji medialnej i cyfrowej oraz Martą Puciłowską - kulturoznawczynią, wiceprezeską Szkoły z Klasą, współautorką raportu o zdrowiu psychicznym uczniów i uczennic oczami nauczycieli i nauczycielek.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub obejrzyj na YouTube'ie lub Vimeo.

Na skróty:

00:01 Wprowadzenie
01:42 Czy szkoły były gotowe na lekcje online?
07:40 Obnażanie zaburzeń psychicznych i fizycznych dzieci
14:33 Problemy i kompetencje szkół
22:50 Edukacja zdalna szkodzi dzieciom?
31:46 Przygotowanie nauczycieli do edukacji zdalnej
38:42 Kontrola uczniów w czasach Zoom’a
40:46 Zaangażowanie rodzica w szkołę online
44:51 Przyszłość edukacji zdalnej

Do poczytania i posłuchania:

Audio file

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.