Od prawie 10 lat jesteśmy placem zabaw dla dezinformacji. Rozmowa z Michałem Fedorowiczem

Podcast
06.06.2024
2 min. czytania
Dźwięk
Image
okładka podcastu Panoptykon 4.0

„Jeśli nie sprzeciwimy się akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, zrujnujemy rolników!”. „Ukraińskie kurczaki to nieuczciwa konkurencja”. Emocjonalne wpisy o zniszczeniu przyszłości młodych Polaków – to tylko kilka przykładów z ponad 4000 sponsorowanych treści kolportowanych przez powiązaną z Rosją siatkę „Doppelganger”.

Reklamy kierują do fałszywych stron internetowych do złudzenia przypominających portale prawdziwych mediów, takich jak Der Spiegel, Le Parisien, a w Polsce do podobizny Gazety Wyborczej. Takie treści pojawiają się przede wszystkim na Facebooku i Instagramie, ale fani Fundacji Panoptykon zwracali nam uwagę także na podszywanie się pod media na X (Twitterze).

Badacze z AI Forensic, których śledztwo opisuje POLITICO sugerują, że firma Meta sama zidentyfikowała wśród reklamodawców dwa podmioty, na które Unia Europejska już nałożyła sankcje (w związku z prowadzeniem dezinformacji na rzecz Rosji).

Kampania dezinformacyjna przed wyborami do Parlamentu Europejskiego to nie są żarty. Dlatego Komisja Europejska uruchomiła śledztwo... przeciwko Mecie. Urzędnicy chcą sprawdzić, czy nie doszło do złamania przepisów Aktu o usługach cyfrowych, czyli DSA. Zgodnie z tym prawem, Meta powinna projektować swoje serwisy w taki sposób, by nie mogły zostać wykorzystane do zakłócania procesów wyborczych

Jak w takich warunkach politycy mogą komunikować się inaczej, w niepolaryzujący sposób? I czy ktoś w Polsce w ogóle próbuje to robić?

O tym Katarzyna Szymielewicz rozmawia z praktykiem, który od ponad 10 lat przygląda się kampaniom wyborczym. Gościem nowego odcinka podcastu Panoptykon 4.0 jest Michał Fedorowicz, prezes Instytutu Badania Internetu i Mediów Społecznościowych. Analityk danych. Haker zasięgów, który zabiera nas do swojej kuchni.

Odsłuchaj, dodaj do ulubionej aplikacji przez RSS lub posłuchaj na Spotify, Apple Music, Google Podcasts lub w aplikacji TOK FM. Wersja wideo dostępna również na YouTubie.
Audio file
Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.